Jak wygląda ochrona oznaczeń na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego?
REKLAMA
REKLAMA
Nie musimy w tym celu rejestrować znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, bowiem w przypadku nazw handlowych obowiązują regulacje, które przewidują różne modele i środki ochrony. Podstawą tej ochrony są przepisy części ogólnej Kodeksu cywilnego, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.
REKLAMA
Firma
REKLAMA
Prawo do firmy jest uregulowane w Kodeksie cywilnym, jest to oznaczenie przedsiębiorcy. Przepisy Kodeksu cywilnego w dziale dotyczącym przedsiębiorców i ich oznaczenia stanowią, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko – ten rodzaj oznaczania swojej działalności jest typowy dla wolnych zawodów i profesjonalistów np. adwokatów, architektów, tłumaczy przysięgłych. Fakt użycia imienia i nazwiska nie wyklucza włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.
Należy pamiętać, że firma to prawo podmiotowe, skuteczne erga omnes, zaliczane do szerszej kategorii chronionych oznaczeń. Jest to dobro niematerialne chronione na zasadzie bezwzględnego prawa wyłącznego, pomimo tego, że nie znajduje się w katalogu praw własności intelektualnej, jak np. prawo ochronne na znak towarowy.
A więc nawet jeżeli nie zarejestrowaliśmy znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, to i tak przysługuje nam ochrona naszego oznaczenia na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.
Zobacz również: Jakie roszczenia za naruszenie znaku towarowego w Internecie?
Nazwa przedsiębiorstwa
Nazwa przedsiębiorstwa jest dobrem niematerialnym, inny jest jednak charakter prawny takiego dobra, pomimo tego, że jest uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego – nie jest to dobro chronione na zasadzie bezwzględnego prawa podmiotowego, jak jest to w przypadku firmy i zarejestrowanego znaku towarowego. Nazwa przedsiębiorstwa, która wchodzi w skład przedsiębiorstwa , podobnie jak tajemnica przedsiębiorstwa jest chroniona na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Nazwa fundacji/stowarzyszenia
Dobrem niematerialnym może być także nazwa osoby prawnej, która nie jest używana do oznaczenia prowadzonego przedsiębiorstwa (np. nazwa fundacji lub stowarzyszenia). W takim przypadku nazwa osoby prawnej jest dobrem osobistym, którego ochronę zapewniają przepisy Kodeksu cywilnego.
Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat