REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest deklaracja wekslowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla.
Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla.

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla (np. wskazuje na fakt zaciągnięcia pożyczki). Gdyby bowiem okazało się, że wierzyciel wypełni nieuczciwie weksel in blanco na kwotę przewyższającą sumę pożyczki, w takim przypadku dłużnik posiadający deklarację wekslową, będzie mógł bardzo łatwo udowodnić przed sądem, jaka była jej rzeczywista wielkość. Tak więc deklaracja wekslowa jest to dokument chroniący przede wszystkim dłużnika przed nieuczciwością wierzyciela.

Jak pisano we wcześniejszym artykule pt. „Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?”, weksel jest to dokument, w którym dłużnik przyznaje się do długu. Daje on wierzycielowi pewne ułatwienia o charakterze procesowym przy dochodzeniu swoich roszczeń przed sądem (otwiera drogę do najtańszego i najszybszego ze wszystkich postępowań sądowych, tj. do postępowania nakazowego).

REKLAMA

Weksel in blanco

Weksel zazwyczaj jest wystawiany w sposób blankietowy, to znaczy z pozostawieniem wolnego miejsca na wpisanie przez wierzyciela rzeczywistej sumy zadłużenia. Albowiem przy wzięciu pożyczki czy też zakupie towaru z odroczonym terminem płatności nigdy nie wiadomo, w jakiej części dług zostanie spłacony. Weksel wystawiony w sposób blankietowy nazywa się właśnie wekslem in blanco.

Każdy dłużnik, który będzie zmuszony do podpisania takiego dokumentu powinien zadbać o to, by jednocześnie doszło do sporządzenia deklaracji wekslowej.

Deklaracja wekslowa

REKLAMA

Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla (np. wskazuje na fakt zaciągnięcia pożyczki). Gdyby bowiem okazało się, że wierzyciel wypełni nieuczciwie weksel in blanco na kwotę przewyższającą sumę pożyczki, w takim przypadku dłużnik posiadający deklarację wekslową, będzie mógł bardzo łatwo udowodnić przed sądem, jaka była jej rzeczywista wielkość. Tak więc deklaracja wekslowa jest to dokument chroniący przede wszystkim dłużnika przed nieuczciwością wierzyciela.

Warto podkreślić, że deklaracja taka będzie chronić dłużnika przed nieuczciwym wypełnieniem weksla tylko i wyłącznie wtedy, gdy praw z weksla będzie dochodzić pierwszy wierzyciel, a więc ten komu weksel wręczono. Jeżeli natomiast puści on nierzetelnie wypełniony weksel w obieg i nabędzie go osoba trzecia, działająca w dobrej wierze, w takim przypadku zobowiązanie z weksla stanie się zobowiązaniem abstrakcyjnym. To jest oderwanym od stosunku prawnego, w oparciu o który doszło do wystawienia weksla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciwko osobie takiej, jeżeli tylko przy nabyciu działała w dobrej wierze, nie będzie można podnosić zarzutów; że np. kwota na wekslu została zawyżona, że nie było podstaw do wypełnienia weksla. Albowiem istniejące przepisy starają się bezwzględnie chronić nabywców weksli, którzy nabyli je w dobrej wierze.

Zobacz również: Bezpłatny wzór deklaracji wekslowej

Na co zwróci uwagę przy podpisywaniu weksla?

REKLAMA

Stąd też dłużnik podpisując weksel in blanco, powinien zadbać nie tylko o to, by wręczono mu deklarację wekslową, ale także o to, by na dokumencie zamieszczono wzmiankę co do braku możliwości zbywania weksla osobom trzecim. Wzmiankę taką zamieszcza się poprzez przekreślenie słów „na zlecenie” ewentualnie poprzez wprowadzenie zapisu „zapłacę Janowi Kowalskiemu, ale nie na jego zlecenie”.

Tym samym dopóki praw z weksla będzie dochodzić pierwszy uprawniony (pierwszy wierzyciel), dopóty dłużnikowi będzie przysługiwać prawo podnoszenia w stosunku do niego wszystkich zarzutów dotyczących stosunku cywilnoprawnego w oparciu o który doszło do wystawienia dokumentu. Np. że pożyczka została spłacona, że szkoda wcale nie powstała, że jej wysokość była mniejsza, że wierzyciel przyczynił się do powstania szkody i tym samym dłużnikowi przysługuje prawo żądania obniżenia wysokości zobowiązania itp.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

REKLAMA

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

REKLAMA