Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?
REKLAMA
REKLAMA
Dokument ten niestety nie daje wierzycielowi żadnych praw do majątku dłużnika, z którego można by się zaspokoić w przypadku nieuregulowania należności.
REKLAMA
Po drugie pomimo posiadania weksla wierzyciel nie może wprost dochodzić swoich roszczeń w drodze egzekucji. Wierzyciel wekslowy, jak każdy inny, musi najpierw pozwać dłużnika, wygrać sprawę sądową - uzyskać przeciw niemu tytuł wykonawczy, którym będzie co do zasady nakaz zapłaty lub wyrok. I dopiero po spełnieniu tych warunków, może skierować do komornika wniosek egzekucyjny. Nie daje to jednak żadnej pewności, że egzekucja okaże się skuteczna, wszystko bowiem zależeć będzie od tego, czy dłużnik będzie posiadać jeszcze jakiś majątek.
Tak więc weksel daje wyłącznie ułatwienia o charakterze procesowym. Wierzyciel będący w jego posiadaniu może bowiem skorzystać z postępowania nakazowego przy dochodzeniu swoich roszczeń.
Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o zapłatę w postępowaniu nakazowym
Nakaz zapłaty
REKLAMA
Postępowanie nakazowe jest najszybszą i najtańszą formą dochodzenia roszczeń majątkowych przed sądem. Istotą jego jest to, że w przypadku dołączenia do pozwu „mocnych dowodów” – a za taki uchodzi właśnie weksel - sąd wydaje orzeczenie bez wzywania stron, czyli na tzw. posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie to zwane jest właśnie nakazem zapłaty.
W nakazie stwierdza się, że pozwany powinien uregulować należność w ciągu dwóch tygodni od chwili otrzymania go, względnie w tym czasie wnieść zarzuty. W przypadku wniesienia zarzutów, sąd dopiero wtedy wyznaczy rozprawę i będzie zastanawiać się, czy były podstawy do wydania nakazu. Tak więc najbardziej charakterystyczną cechą postępowania nakazowego jest odwrócenie kolejności. W przypadku zwykłego procesu sąd najpierw wyznacza rozprawę, przeprowadza dowody, wzywa strony, a następnie dopiero wydaje orzeczenie zwane wyrokiem.
Z uwagi na fakt, że weksel daje wierzycielowi tylko i wyłącznie pewne ułatwienia o charakterze procesowym, należy uznać go za dość słaby sposób zabezpieczenia. Z tego też powodu przy udzielaniu większych pożyczek czy też kredytów kupieckich warto pomyśleć o innych równoległych formach zabezpieczenia, takich jak poręczenie, hipoteka, gwarancje bankowe…
W kolejnym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, co to jest deklaracja wekslowa – zapraszam.
Zobacz również: Czym jest deklaracja wekslowa?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA