Jak wspólnie używać znaków towarowych?
REKLAMA
REKLAMA
Prawo własności przemysłowej przewiduje możliwość wspólnego używania znaków towarowych na podstawie:
- umowy licencji
- wspólnego prawa ochronnego
- wspólnych znaków towarowych
REKLAMA
Umowa licencji
Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku , zawierając z nią umowę licencyjną.
Umowy licencyjne mogą być nieodpłatne i płatne. Formalnym warunkiem zawarcia umowy licencyjnej jest forma pisemna pod rygorem nieważności.
Charakter fakultatywny ma natomiast ujawnienie udzielenia licencji w rejestrze Urzędu Patentowego. Poza tym, licencjobiorca może także wskazać, że korzysta z licencji na używanie znaku towarowego, poprzez umieszczenie oznaczenia ‘lic.’ w sąsiedztwie znaku towarowego.
Wspólne prawo ochronne
O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy.
Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.
REKLAMA
Warunkiem uzyskania wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy, oprócz możliwości przedstawienia znaku w sposób graficzny i posiadania zdolności odróżniającej, jest aby używanie takiego znaku nie było sprzeczne z interesem publicznym i nie miało na celu wprowadzenia odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, przeznaczenia, jakości, właściwości lub pochodzenia towarów.
W przypadku pozytywnie zakończonej procedury rejestracyjnej następuje rezerwacja znaku indywidualnego na rzecz kilku przedsiębiorców. Prawo uzyskane w wyniku takiej rejestracji jest prawem wspólnym, czyli prawem przysługującym wszystkim zgłaszającym.
O uzyskanie wspólnego prawa ochronnego może ubiegać się także dwóch przedsiębiorców zainteresowanych rejestracją konkretnego znaku, w sytuacji, gdy jeden z nich dysponuje pierwszeństwem do uzyskania prawa ochronnego.
Zasady używania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców.
Zobacz również: Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?
Wspólne znaki towarowe
Wspólne znaki towarowe to znaki towarowe, w stosunku do których prawo ochronne uzyskiwane jest przez reprezentującą przedsiębiorców organizację posiadającą osobowość prawną. Wspólny znak towarowy może być używany zarówno przez tą organizację, jak i zrzeszonych w niej przedsiębiorców.
Zasady używania w obrocie wspólnego znaku towarowego określa regulamin znaku przyjęty przez tę organizację.
Wspólne znaki towarowe są wykorzystywane min. w działalności holdingów, które posiadają w ramach swojej struktury inne spółki zainteresowane używaniem wspólnego znaku towarowego.
Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA