Ochrona cywilnoprawna znaków towarowych

Renata Świgońska
Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego
rozwiń więcej
Znaki towarowe są chronione na podstawie przepisów prawa cywilnego i prawa karnego. W praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych.

Podstawy prawne odpowiedzialności cywilnoprawnej dotyczącej znaków towarowych przewidziane są w kilku ustawach:

1/ w Kodeksie cywilnym

2/ w ustawie Prawo własności przemysłowej (tytuł IX)

3/ w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych

4/ w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Z powyższych systemów ochrony prawnej najważniejszy jest system odpowiedzialności przewidziany w przepisach Prawa własności przemysłowej, ponieważ uwzględnia specyfikę znaków towarowych. Pozostałe systemy mają charakter ogólny, dotyczą nie tylko znaków towarowych, ale także innych dóbr.

Zobacz: Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym

W przypadku naruszenia należy przede wszystkim rozważyć możliwość skorzystania z ochrony przewidzianej w Prawie własności przemysłowej.

Należy jednak pamiętać, że na podstawie przepisów tytułu IX Prawa własności przemysłowej mogą być chronione tylko zarejestrowane znaki towarowe, tzn. takie na które zostało udzielone prawo ochronne.

Wyjątkiem są znaki niezarejestrowane znane powszechnie na terytorium Rzeczypospolitej, w tym znaki renomowane, które korzystają z ochrony przewidzianej w Prawie własności przemysłowej.
Z roszczeniami wynikającymi z naruszenia prawa ochronnego może wystąpić przedsiębiorca, na rzecz którego został zarejestrowany znak towarowy oraz wyjątkowo licencjobiorcy, w przypadku licencji wyłącznych na używanie znaku towarowego.

Zobacz: Obowiązki informacyjne sprzedawcy – czyli co konsument ma prawo wiedzieć

Jeżeli przedsiębiorca nie dokonał rejestracji znaku towarowego nie jest chroniony na podstawie przepisów Prawa własności przemysłowej, może natomiast skorzystać z możliwości ochronnych jakie daje kodeks cywilny, prawo autorskie i ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zobacz blog o dotyczący znaków towarowych: www.ZnakiTowarowe.net

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...