Rejestracja spółki w trybie on-line
REKLAMA
REKLAMA
Rejestracja za pomocą internetu ma w znaczący sposób wpłynąć na szybkość, łatwość i obniżenie kosztów zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak podaje ministerstwo to właśnie te spółki są najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą prowadzenia działalności gospodarczej.
REKLAMA
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, jest nie tylko ułatwienie i znaczące przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, ale także uproszczenie zasad wpisywania takich spółek do Krajowego Rejestru Sądowego.
Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin
Proponowana ustawa przewiduje 1-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku o zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile umowa spółki zostanie sporządzona według wzorca udostępnionego w internecie, a następnie przesłana do sądu drogą elektroniczną wraz z elektronicznym formularzem wniosku rejestrowego i listy wspólników. Ponad to wniosek o wpisanie do rejestru spółki z o.o. utworzonej według wzorca, ale złożony w sposób tradycyjny - w formie papierowej - zostanie rozpoznany w terminie krótszym niż dotychczas, bo 3-dniowym.
Szybsza procedura rejestracji spółki nie wymaga podpisu elektronicznego
Zgłoszenie takiej spółki do rejestru powinno być opatrzone podpisami elektronicznymi uprawnionych osób, przy czym nie będzie konieczny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Projekt ustawy określa także dokumenty, które należy złożyć do sądu rejestrowego w postaci papierowej w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru.
Zobacz: Pojęcie przedsiębiorcy
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości europejskie i światowe badania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i na świecie dowodzą, że czas rejestracji spółki ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia znoszenia barier w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Ostatnie raporty na temat prowadzenia działalności gospodarczej wykazują, że Polska w światowych rankingach swobód gospodarczych i warunkach prowadzenia działalności wypada dość niekorzystnie. Problemem są bariery, które znają zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, jak i ci którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Zobacz również: Działalność gospodarcza
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Sprawiedliwości nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat