Jak zawiesić działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą
Zawiesić działalność może przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, czyli który nie nawiązał z pracownikami stosunku pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
REKLAMA
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Na jaki okres można zawiesić działalność gospodarczą
Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.
Przywileju zawieszenia przedsiębiorca nie musi wykorzystać jednorazowo, może z niego skorzystać kilka razy. Nie ma również obowiązku zawieszać działalności na pełen okres 24 miesięcy.
Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Okres zawieszenia nie może rozpocząć się wcześniej niż w dniu złożenia wniosku.
Zawieszenie trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Procedura zawieszenia
Zawieszenie działalności gospodarczej następuje zawsze na wniosek przedsiębiorcy.
Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych składają wniosek do Ewidencja Działalności Gospodarczej, przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców składają wniosek w sądzie rejestrowym.
Po złożeniu wniosku właściwy organ wydaje zaświadczenia o dokonaniu wpisu o zawieszeniu działalności gospodarczej bądź decyzję o odmowie wpisu informacji o zawieszeniu.
Decyzja o odmowie wpisu jest zaskarżalna w postępowaniu administracyjnym, a następnie istnieje możliwość zaskarżenia decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Jakie czynności może wykonywać przedsiębiorca w okresie zawieszenia
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może przede wszystkim:
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
- ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
- ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Przedsiębiorca nie może w okresie trwania zawieszenia wykonywać działalności gospodarczej osiągać bieżących przychodów z działalności pozarolniczej.
Z powyższego wynika, że przedsiębiorca ma prawo wykonywać tylko czynności niezbędne do zachowania oraz zabezpieczenia źródła jego dochodów.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA