Zdjęcie do dowodu osobistego – wymogi na 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zdjęcie do dowodu osobistego - wymogi na 2019 r.
REKLAMA
Informacje zawarte w dowodzie osobistym podlegają coraz większemu okrojeniu. Kiedyś dowody osobiste zawierały takie informacje jak wzrost, kolor oczu – dzisiaj na skutek dodatkowych zabezpieczeń te informacje nie są potrzebne. W dzisiejszym dowodzie osobistym znajdziemy dane osobowe takie jak imię, nazwisko (rodowe też), imiona rodziców, datę i miejsce zamieszkania, płeć, wizerunek twarzy, PESEL oraz obywatelstwo.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Jaką fotografię należy załączyć do wniosku?
Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć swoją fotografię pamiętając by nie robić sobie zdjęcia w nakryciu głowy lub okularach. Wyjątek stanowi sytuacja gdy:
- fotografię do wniosku załącza osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku – osoba ta może mieć zdjęcie w okularach z ciemnymi szkłami;
- fotografię do wniosku załącza osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami wyznawanej wiary – osoba ta może mieć zdjęcie w nakryciu głowy pod warunkiem, że jej twarz jest w pełni widoczna
Fotografia musi mieć określone wymiar, a konkretnie 35x45 mm, ponadto musi zostać zrobiona w określony sposób. Jak stanowi znowelizowany § 7 rozporządzenia określającego wzór dowodu osobistego:
Zobacz również: Działalność gospodarcza
Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (chyba, że zachodzą wymienione wcześniej wyjątkowe sytuacje).
Zmiana polega na tym, że dodano wymóg równomiernego oświetlenia, widocznych brwi oraz zachowania symetrii w pionie.
Wniosek elektroniczny
REKLAMA
Zmiany dotkną także postępowania składania elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego. Do elektronicznego wniosku również należy załączyć fotografię o wymaganej rozdzielczości. Wcześniej była to rozdzielczość 492x610 pikseli – od września br. jest to rozdzielczość 492x633 pikseli przy czym wielkość pliku nie może przekroczyć 2,5 MB.
Na skutek nowelizacji, od września wniosek w postaci elektronicznej, opatrzony powinien być kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, a następnie wniesiony do organu dowolnej gminy.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (j.t. Dz.U. 2017 r. poz. 1464)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2017 r. poz. 1626).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat