Zameldowanie cudzoziemca w 2017/2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz aktualne: Meldunek przez Internet od 1 stycznia 2018 r.
REKLAMA
Zgodnie z art. 74 ustawy o ewidencji ludności, 1 stycznia 2018 r. zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy cudzoziemców. Do tego czasu cudzoziemcy zobowiązani są przestrzegać przepisów o meldunku.
Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej 9/17- Zatrudnianie cudzoziemców rewolucyjne zmiany - PDF
Obowiązek meldunkowy cudzoziemca w 2017 r.
Zgodnie z polskim prawem (art. 3 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach), cudzoziemcem jest każdy kto nie posiada obywatelstwa Polskiego. Na podstawie art. 41 ustawy o ewidencji ludności wyróżniamy 3 kategorie cudzoziemców:
- Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), obywatelem państwa członkowskiego, które jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej
- jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
- Członek rodziny cudzoziemca, o którym mowa powyżej, ale nie spełniający powyższych kryteriów
- jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
- Cudzoziemiec niewymieniony powyżej przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Zobacz: Gmina
Gdzie dokonuje się meldunku
Meldunku dokonuje się we właściwym urzędzie gminy. Cudzoziemiec musi złożyć wypełniony formularz stanowiący zgłoszenie stałego lub czasowego pobytu. Do zgłoszenia wymagane są dokumenty:
- paszport,
- wiza,
- tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca,
- kartę pobytu, dokument „zgoda na pobyt tolerowany” albo zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany,
- potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu
- do wglądu dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu.
Przy zameldowaniu na pobyt czasowy należy wskazać deklarowany okres pobytu w tym miejscu. Zgłoszenie zameldowania jest wolne od opłat. Po jego dokonaniu organ wydaje zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy. Od decyzji organu gminy przysługuje odwołanie do wojewody.
Nie dopełnienie obowiązku meldunkowego przez cudzoziemca niebędącego obywatelem:
- państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
- państwa członkowskiego, które jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
- Konfederacji Szwajcarskiej
- stanowi wykroczenie karane grzywną.
Zobacz: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2017, poz. 657)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat