Kiedy następuje wymiana dowodu?
Obowiązek wymiany dowodu istnieje w następujących przypadkach:
- upływ terminu ważności,
- zmiany swoich dotychczasowych danych (np. nazwiska), z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego,
- utraty (kradzieży, zgubienia) lub uszkodzenia,
- zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu w stosunku do wizerunku twarzy w dowodzie osobistym, która utrudnia lub uniemożliwia identyfikację osoby,
- przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.
Dowód osobisty wydaje się na wniosek.
Zobacz: Jak wyrobić nowy dowód osobisty 2015 r.?
Termin na zgłoszenie
Z wnioskiem o wydanie nowego dowodu osobistego należy wystąpić co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu, natomiast w pozostałych przypadkach należy zgłosić niezwłocznie (np. można to zrobić pisemnie lub faksem).
W przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego i zgłoszenia tego faktu osobiście w urzędzie, wydawane jest zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego, które jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące.
Jakie dokumenty?
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego (który można pobrać na stronie urzędu miasta),
- Kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku należy załączyć również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą powyższe wymogi.
W przypadku niezgodności danych zawartych we wniosku z danymi w Rejestrze Dowodów Osobistych organ może żądać skróconego odpisu polskiego aktu urodzenia, w przypadku zawarcia małżeństwa – skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa, orzeczenia sądu, dokumentu poświadczającego obywatelstwo polskie.
- Dotychczasowy dowód osobisty lub w przypadku jego utraty – ważny paszport (do wglądu).
Zobacz: Wzór dowodu osobistego 2015
Gdzie złożyć wniosek?
Jeżeli wypełniliśmy wniosek, należy go własnoręcznie podpisać i złożyć (wraz z załącznikami) osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy na terenie kraju lub też wysłać w formie dokumentu elektronicznego.
Wniosek składa się osobiście, z wyjątkiem:
- osoby małoletniej, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców,
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa opiekun prawny,
- osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, w imieniu której wniosek składa kurator.
W wyniku sytuacji, w której nie jest możliwe złożenie wniosku o wydanie dowodu np. choroba, niepełnosprawność lub inna przeszkoda, wnioskodawca może zawiadomić organ gminy, który zapewni przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby.
Opłaty
Wydanie dowodu nie podlega żadnym opłatom.
Termin na załatwienie sprawy
Ustawowy termin na wydanie dowodu osobistego wynosi maksymalnie 30 dni.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.