Jak wyrobić nowy dowód osobisty 2015 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Kto składa wniosek?
Wniosek o wydanie pierwszego dowodu osobistego należy złożyć osobiście. Istnieje możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet.
REKLAMA
Wniosek taki może złożyć osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wyjątkiem jest:
- osoba małoletnia, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,
- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie pozostająca pod władzą rodzicielską, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców,
- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie niepozostająca pod władzą rodzicielską – wniosek składa opiekun prawny,
- osoba ubezwłasnowolniona częściowo – wniosek składa kurator.
Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2016
Gdzie złożyć dokumenty?
Wniosek o wydanie dowodu osobistego wraz z załącznikami należy złożyć (z uwzględnieniem powyższych wyjątków) w siedzibie organu dowolnej gminy na terenie kraju w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego.
Wniosek należy wypełnić i podpisać własnoręcznie.
Wniosek można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zobacz: Wzór dowodu osobistego 2015
Wymagane dokumenty
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego,
- Kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym, jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Wyjątek stanowią osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, które mogą do wniosku załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku osoba ta jest zobowiązana załączyć do złożonego wniosku, orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą powyższe wymogi.
W nowych dowodach brak jest informacji dotyczących: adresu zameldowania, podpisu właściciela dowodu osobistego oraz danych dotyczących rysopisu (kolor oczu oraz wzrost).
Na żądanie organu, w przypadku niezgodności danych zawartych we wniosku z danymi w Rejestrze Dowodów Osobistych może być wymagany – skrócony odpis polskiego aktu urodzenia, w przypadku zawarcia małżeństwa – skrócony odpis polskiego aktu małżeństwa, orzeczenie sądu, dokument poświadczający obywatelstwo polskie.
Zobacz również: Obowiązek meldunkowy nie zostanie zniesiony?
Odbiór dokumentu
Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek. W przypadku osób nieposiadających zdolności do czynności prawnych lub posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbioru dokonuje rodzic, opiekun prawny lub ustanowiony kurator.
Dowód osobisty może odebrać w gminie pełnomocnik.
Opłaty
Wyrobienie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 06 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych,
2) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. 2015, 212).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat