Brak dowodu osobistego za granicą

Brak dowodu osobistego za granicą/ Fot. Fotolia
Brak ważnego dowodu osobistego za granicą należy zgłosić odpowiedniemu organowi. Czy zgubienie dowodu osobistego lub utrata ważności przez ten dokument daje konsulowi kompetencje do udzielenia pomocy obywatelowi w zakresie pośrednictwa w wydaniu dowodu osobistego?

8 września 2014 roku Rzecznik Praw Obywatelskich – Irena Lipowicz zwróciła się z wystąpieniem do Ministra Spraw Zagranicznych. Wystąpienie dotyczyło z jednej strony kompetencji konsula, z drugiej natomiast praw obywatela przebywającego za granicą do korzystania z pomocy w sytuacji utraty dowodu osobistego. Wystąpienie powstało na gruncie problemów związanych z uzyskaniem pomocy ze strony jednostki konsularnej RP w sprawie wydania dowodu osobistego, mianowicie braku możliwości pośredniczenia przez wskazane jednostki w przekazaniu wniosku o wydanie nowego dokumentu. RPO podkreślił, że w polskim systemie prawnym brak regulacji, które umożliwiłyby  udzielenie pomocy obywatelowi przebywającemu poza granicami kraju w uzyskaniu dowodu osobistego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wniosek o wydanie dowodu osobistego - co do zasady - składa się osobiście w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważnienia, wymiany, zwrotu lub utraty - Dz. U. Nr 47, poz. 384 ze zm.). Rozporządzenie wskazuje pewne wyjątki, jednak nie obejmują one kompetencji urzędów konsularnych.

Obowiązujące regulacje nie przewidują możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego do organu innego niż urząd gminy, a zatem także przed konsulem, jak również nie upoważniają konsula do przyjęcia wniosku i przekazania go do właściwego organu.

Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993 ze zm.) obowiązek posiadania dowodów osobistych ciąży wyłącznie na obywatelach zamieszkałych w Rzeczypospolitej Polskiej. Co nie zwalnia obywateli RP przebywających czasowo za granicą z posiadania ważnego dokumentu tożsamości. Wskazany fakt potwierdza przyznanie tej grupie osób wydłużonego terminu na wymianę dowodu osobistego – do 3 miesięcy.

Co zrobić, gdy zginął dowód?

Ile czeka się na dowód osobisty?

Organ gminy lub właściwa ze względu na miejsce pobytu polska placówka konsularna zobowiązany jest do wydania zaświadczenia o utracie dowodu osobistego, ważnego do czasu wydania nowego dokumentu. Na wskazanych organach ciążą także obowiązki o charakterze informacyjnym. Są one bowiem zobligowane do poinformowania organu, który wydał dowód osobisty (celem unieważnienia dokumentu). Konsul posiada więc kompetencje do udziału w niektórych sprawach związanych z dowodami osobistymi.

RPO zarzuca analizowanym regulacjom prawnym  niespójność, skutkującą utrudnieniem obywatelowi, który przebywa za granicą spełnienia ustawowych obowiązków. Podkreśla także różnicowanie obywateli przebywających na terytorium RP i poza nim. RPO domaga się więc modyfikacji stanu prawnego, wprowadzenia przepisów, które pozwolą obywatelowi będącemu za granicą korzystanie  z pomocy konsula w zakresie pośrednictwa w wydaniu dowodu osobistego.

Wystąpienie RPO ma na celu – zgodnie jego rolą – zwiększenie ochrony praw obywatelskich

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...