Ile czeka się na dowód osobisty?
REKLAMA
REKLAMA
Jak wyrobić dowód osobisty w 2019 r.?
REKLAMA
Kto ma obowiązek posiadania dowodu osobistego?
W Polsce nakłada się obowiązek posiadania dowodu osobistego w dwóch przypadkach:
- od ukończenia 18 roku życia,
- od ukończenia 15 roku życia, jeżeli osoba pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
W dwóch powyższych przypadkach posiadanie dowodu osobistego jest obligatoryjne. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje również przypadki, w których fakultatywnie można wydać dowód osobisty:
- osobie będącej obywatelem polskim zamieszkującym poza granicami RP;
- osobie małoletniej, która ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany na wniosek rodzica lub opiekuna);
- osobie małoletniej, która nie ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany na wniosek rodziców lub opiekunów).
Kto wydaje dowód osobisty?
Dowód osobisty wydawany jest przez właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały organ gminy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Jeżeli ubiegający się o wydanie dowodu jest zameldowany na pobyt stały - dowód wydaje organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego tej osoby. W przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie właściwości miejscowej organu w któryś z wymienionych sposobów, dowód osobisty wydaje organ gminy właściwy dla obszaru dzielnicy Śródmieście w m.st. Warszawie.
Jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia dowodu osobistego?
REKLAMA
Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy załączyć dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, wykonane w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.
Jeżeli dokumenty takie jak akt urodzenia czy akt zawarcia małżeństwa zostały sporządzone w innym urzędzie stanu cywilnego niż w miejscu, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego, to należy załączyć skrócone odpisu tych aktów.
Opłaty za wyrobienie dowodu osobistego
Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych od 1 stycznie 2010 r. nie są pobierane opłaty za wydanie dowodu osobistego.
Czas oczekiwania na wydanie dowodu
Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego wynosi do trzydziestu dni od daty złożenia wniosku. W szczególnych przypadkach w/w termin może ulec skróceniu lub wydłużeniu.
Odbiór dowodu osobistego
Dowód osobisty należy odebrać osobiście.
Wyjątkiem są poniższe przypadki:
- dowód osobisty wydany małoletniemu, który nie ukończył 13 roku życia odbiera jeden z rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd;
- dowód osobisty wydany osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską odbiera jeden z rodziców;
- dowód osobisty wydany osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie nie pozostającej pod władzą rodzicielską odbiera opiekun ustanowiony przez sąd;
- dowód osobisty wydany małoletniemu, który ukończył 13 rok życia nie mającemu obowiązku posiadania dowodu osobistego odbiera osobiście małoletni albo jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd;
- dowód osobisty wydany osobie ubezwłasnowolnionej częściowo odbiera ta osoba albo kurator ustanowiony przez sąd.
Termin ważności dowodu osobistego
Dowód osobisty, podobnie jak paszport, jest dokumentem terminowym – czyli wydawanym na określony czas. Zgodnie z art. 36 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych dowód osobisty jest ważny:
- 10 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które ukończyły 18 lat;
- 5 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia;
- na czas nie oznaczony – w przypadku osoby, która ukończyła 65 rok życia, o ile osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.
Zobacz również: Ile trwa wyrobienie paszportu?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974r.o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.2006.139.993 z późn. zm.).
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz.U. z 2009 r. Nr 47, poz. 384; Dz. U. z 2012 r. poz. 926).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat