Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się/ wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego lub czasowego, zgłoszeniu wyjazdu/ powrotu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu, jak i bez takiego zamiaru, ale na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Ciąży zarówno na obywatelach RP jak i na cudzoziemcach. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego wyrażonym w wyroku z dnia 27 maja 2002 roku (sygn. akt K 20/01) zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.
REKLAMA
Powyższej powinności dopełnić należy w ciągu 30 dni od dnia przybycia do miejsca pobytu stałego.
Można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.
Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD
Procedura meldunkowa
Zameldowania, zarówno na pobyt stały jak i czasowy, dokonuje się w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której obywatel zamieszkuje. W przypadku pobytu do trzech miesięcy można zameldować się ustnie. W pozostałych przypadkach właściwą formą jest pisemny formularz.
POBIERZ: Formularz zameldowania na pobyt stały
Organ dokonujący zameldowania, czy to z urzędu, czy na wniosek wydaje potwierdzające zaświadczenie.
Pobyt stały i pobyt czasowy
Przez pojęcie pobytu stałego rozumiane jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
Pobyt czasowy to natomiast posiadanie stałego miejsca zamieszkania i jednoczesne przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Oznacza to, że można posiadać jednocześnie zarówno miejsce pobytu stałego jak i czasowego.
Zobacz również: Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku
Zameldowanie z urzędu
Z urzędu dokonuje się zameldowania dzieci obywateli polskich, urodzonych w kraju. Leży to w gestii kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządza akt urodzenia dziecka.
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
Zniesienie obowiązku meldunkowego
Wskazana powyżej procedura meldunkowa znajduje zastosowanie tylko do końca 2015 roku. Z dniem 1 stycznia 2016 roku mocą ustawy z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm.) zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Mimo pierwotnych założeń, nie udało się wprowadzić zmian w terminie 1 stycznia 2014 roku.
1 stycznia 2016 roku obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów regulujących wskazaną materię będziemy posługiwać się jedynie pojęciem miejsca zamieszkania. Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) jest ono rozumiane jako miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku spowodują także konieczność likwidacji rejestrów, a mianowicie rejestru mieszkańców i rejestru zamieszkania cudzoziemców.
Już od stycznia 2013 obowiązuje jeden z przepisów wskazanej ustawy – art. 62, który znosi sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Nie jest to już wykroczenie, za które grozi kara ograniczenia wolności, grzywny lub nagany.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).
Wyrok TK z dnia 27 maja 2002 roku (sygn. akt K 20/01).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat