Zastąpienie dowodów bezterminowych (wydawanych z nieoznaczonym terminem ważności) dokumentami terminowymi (wydawanymi na pięć lub 10 lat) to skutek decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Stwierdził on, że konieczne jest odnawianie wszystkich dowodów.
Także osoby, które ukończyły 65 rok życia będą otrzymywały dokumenty terminowe.
Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD
Bezterminowy dowód osobisty
Istnienie dowodów bezterminowych, którymi legitymują się głównie osoby starsze – po ukończeniu 65 roku życia można ubiegać się o dokument z nieoznaczonym terminem ważności – nastręczało wielu trudności. Jako przykład wskazać należy m.in.: ograniczenie/ zablokowanie dostępu do środków zgromadzonych na rachunku bankowym wskutek braku podania terminu ważności dowodu osobistego. W przypadku dokumentów bezterminowych taka data po prostu nie istnieje. Trudności mogą wstąpić także podczas podróży. Data ważności dowodu osobistego to informacja, jakiej wymagają zarówno przewoźnicy jak i służby graniczne.
Polecamy serwis: Gmina
Termin ważności dowodu osobistego
Wszystkie dowody wydawane od 1 stycznia 2015 roku opatrzone będą datą ważności.
Zgodnie z informacją Ministra Spraw Wewnętrznych dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła piątego roku życia, będzie ważny przez pięć lat. Natomiast dokument tożsamości dla pozostałych osób będzie ważny przez dziesięć lat.
Dowody osobiste w 2015 roku
Dowody osobiste wydawane od 1 stycznia 2015 będą też zawierały inny zestaw informacji o sobie. Nową informacją będzie określenie obywatelstwa. Natomiast na dokumencie nie zobaczymy już adresu miejsca zameldowania. Jest to związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego, które nastąpi z dniem 1 stycznia 2016 roku.
Zobacz również: Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku
Wymiana dowodu osobistego
Dowody osobiste wydane przez terminem 1 stycznia 2015 zachowują swoją ważność (do upływu termin, na jaki zostały wydane). Ważność zachowają także dokumenty wydane bezterminowo.
Nie ma więc konieczności wymiany posiadanych dowodów osobistych. Zmiany dotyczyć będą jedynie nowo wydawanych dokumentów.
Jako że dowody osobiste wydawane są bez konieczności uiszczenia jakichkolwiek opłat warto w 2015 roku wymienić dokument. Posługiwanie się dowodem zgodnym z aktualnie obowiązującym wzorem może uchronić nas przed trudnościami, chociażby związanymi z korzystaniem z usług banku. Jednak zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131) wymiana dowodu osobistego nastąpić może tylko po spełnieniu jednej z ustawowych przesłanek. Należą do nich:
- upływ terminu ważności dowodu osobistego;
- zmiana danych zawartych w dowodzie osobistym (poza zmianą nazwy organu wydającego);
- zmiana wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza;
- utrata/ uszkodzenie dokumentu (w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza);
- przekazanie do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 ze zm.).