Czym jest dokument tożsamości?
REKLAMA
REKLAMA
Wiele niejasności budzi już sama terminologia. W ustawach, przepisach czy formularzach pojawiają się pojęcia: dokument tożsamości, dokument potwierdzający tożsamość, dokument poświadczający tożsamość, dokument stwierdzający tożsamość.
REKLAMA
Na szczęście, jak stwierdza dr. hab. Katarzyna Banasik, prof. Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego: określenia „dokument stwierdzający tożsamość”, „dokument potwierdzający tożsamość” i „dokument poświadczający tożsamość” mogą być używane zamiennie.
Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020
W piśmiennictwie zdarza się, że termin „dokument stwierdzający tożsamość” jest zastępowany terminem „dokument tożsamości”, a termin „dokument tożsamości” terminem „dokument potwierdzający tożsamość”.
Tak więc, za każdym razem, gdy mamy do czynienia, z którymś z takich określeń możemy mieć pewność, że chodzi o jeden z kilku dokumentów tożsamości.
Stwierdzenie tożsamości
Warto zapamiętać, że do dokumentów stwierdzających tożsamość należą:
- dowód osobisty,
- dokument paszportowy,
- karta tożsamości (dokument wojskowy, stwierdzający tożsamość, określony w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 54a ust. 2 stanowi, że karty tożsamości, wydawane żołnierzom w czynnej służbie wojskowej wyjeżdżającym w celach służbowych za granicę stanowią również dowód tożsamości) oraz
- książeczka żeglarska (dokument zdefiniowany w ustawie z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu. Art. 7 ust. 1 tej ustawy stanowi, że książeczka żeglarska jest dokumentem osobistym marynarza, poświadczającym jego tożsamość, dokumentującym przebieg zatrudnienia na statkach oraz uprawniającym do przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej).
Dla cudzoziemców, przebywających na terenie Polski, takimi dokumentami są:
- karta pobytu,
- polski dokument tożsamości cudzoziemca,
- tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca,
- dokument podróży przewidziany w konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców oraz
- dokument potwierdzający posiadanie zgody na pobyt tolerowany o nazwie „zgoda na pobyt tolerowany”.
Ustalenie tożsamości
REKLAMA
Wszelkie legitymacje służbowe, jak również legitymacje szkolne bądź studenckie i legitymacje biblioteczne oraz podobne dokumenty ze zdjęciem należy uznać za dokumenty pozwalające na ustalenie tożsamości (a nie stwierdzenie tożsamości).Dokumenty te zawierają dane dotyczące tożsamości ich posiadacza, jednak ich funkcja w obrocie prawnym jest inna aniżeli potwierdzanie tożsamości. Ich rolą jest wykazanie pewnych uprawnień osoby, na którą legitymacja została wystawiona.
Podobnie prawo jazdy, które – zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami – jest dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami wymienionymi w tym przepisie.
Również książeczka wojskowa nie jest dokumentem stwierdzającym tożsamość, wbrew wyrażanym czasami poglądom.
Jeżeli chodzi o cudzoziemców, nie zalicza się do dokumentów tożsamości: polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca oraz tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródła:
„Dokumenty stwierdzające tożsamość” - dr. hab. Katarzyna Banasik, prof. Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego.
Ustawa z dnia 6. sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131);
Ustawa z dnia 13. lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych (Dz.U. 2006 nr 143 poz. 1027);
Ustawa z dnia 12. grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (Dz.U. 2013 poz. 1650);
Ustawa z dnia 5. sierpnia 2015 roku o pracy na morzu (Dz.U. 2015 poz. 1569).
Polecamy serwis: Dowód osobisty
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat