E-dowód osobisty - jak go uzyskać przez internet?

E-dowód osobisty - jak go uzyskać przez internet? / Fot. Fotolia
E-dowód osobisty posiada już ponad milion Polaków. Czym różni się ten dowód od tradycyjnego? Czy można go uzyskać przez Internet?

Ponad milion Polaków ma e-dowód. Co zrobić, aby go zdobyć?

Mazowsze, Śląsk, Małopolska – to tam najwięcej osób odebrało dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. W sumie w swoich portfelach lub kieszeniach nosi go już ponad milion Polaków. E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.

Na podaniu

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Tyle o e-dowodzie. Przejdźmy do liczb. Mieszkańcy, którego z województw złożyli najwięcej wniosków o nowy dokument? - W tej kategorii wygrywa Mazowsze. Od 4 marca do 1 sierpnia ponad 215 tysięcy osób zawnioskowało tu o e-dowód. Kolejne miejsce zajmują – Śląsk z ponad 180 tysiącami wniosków i Małopolska, gdzie ponad 145 tysięcy osób wystąpiło o nowy dokument – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ponadto, wnioski o e-dowód złożyło też ponad 134 tysiące mieszkańców Wielkopolski i niemal 126 tysięcy Dolnoślązaków.  - W sumie, od 4 marca do początku sierpnia, ponad półtora miliona Polaków złożyło wnioski o nowy dokument tożsamości. Wielu z nich zdążyło już go nawet odebrać – mówi minister Marek Zagórski.

Na odbiorze

To prawda. Nowe dokumenty ma już ponad 83% wnioskujących, a dokładnie 1 125 200 Polaków. W tej kategorii ranking województw jest identyczny jak w zestawieniu dotyczącym liczby złożonych wniosków.

Pierwsze miejsce – Mazowsze (166.900 mieszkańców ma już swój e-dowód). Drugie – Śląsk, gdzie już ponad 135 tysięcy osób legitymuje się dokumentem z warstwą elektroniczną. Trzecie – Małopolska (108.500 odebranych e-dowodów).

Nasz ranking wygląda za to zupełnie inaczej, kiedy przeanalizujemy liczbę aktywowanych e-dowodów. Dla niewtajemniczonych – warstwę elektroniczną e-dowodu można, ale nie trzeba aktywować. Jeśli odbierając dokument, tego nie zrobimy, w dowolnym momencie możemy zmienić zdanie i to nadrobić (w urzędzie).

I tak w tej kategorii zwycięża… województwo łódzkie! Ponad 42% odebranych tam dowodów jest aktywowanych. Drugie miejsce (40,5% aktywowanych e-dowodów) – zajmuje województwo świętokrzyskie, które tylko o włos wyprzedziło zajmujące trzecie miejsce – województwo wielkopolskie (40,2% aktywowanych e-dowodów).

Chcę go mieć

Marzysz o e-dowodzie, tudzież chciałbyś podciągnąć nasze e-dowodowe statystyki w Twoim regionie? ;-) W każdej chwili możesz zawnioskować o nowy dokument. Najlepszy i najszybszy sposób? Zrób to przez Internet.

Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty”.

Krok 1: Kliknij przycisk „Złóż wniosek”.

Krok 2: Zaloguj się Profilem Zaufanym (Załóż Profil Zaufany).

Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód (np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej).

Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (to zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona).

Krok 6: Dołącz zdjęcie.

Krok 7: Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że we wniosku wpisałeś poprawny adres e-mail. To ważne – na ten adres otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód (patrz – krok 4).

Krok 9: Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

Gotowe!

Idziesz po e-dowód? Przeczytaj to przed wizytą w urzędzie

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...