Wymiana dowodu osobistego

Marlena Łyszczewska
rozwiń więcej
Wymiana dowodu osobistego./ Fot. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego jest obowiązkowa. Każdy kto posiada dowód, który stracił ważność powinien wymienić go na nowy. Wymiana jest obowiązkowa również w innych sytuacjach. Sprawdź w jakich.

Dowód  osobisty musi posiadać każda osoba, która jest obywatelem polskim oraz mieszka na terytorium RP. Jednak nieposiadanie dowodu osobistego nie jest uważane za przestępstwo, a jedynie za wykroczenie. Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie, a od 2004 r. uprawniającym do przekraczania granicy między państwami członkowskimi UE.

16 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła - od 1 stycznia 2013 roku - nowe dokumenty tożsamości. Nowe dowody, wyposażone w chipy, znacznie ułatwiły życie obywatelom naszego kraju, ponieważ umożliwiły składanie podpisu elektronicznego. Nowe dowody tożsamości wydawane są bezpłatne.

Polecamy produkt: VAT 2017. Komentarz

W jakich sytuacjach należy wymienić dowód osobisty na nowy?

Obowiązek taki istnieje w następujących przypadkach:

  • zagubienia lub kradzieży;
  • uszkodzenia;
  • utraty ważności;
  • zmiany swoich dotychczasowych danych np. adresu lub nazwiska.

Zobacz również: Dowód osobisty 2015

Zadaj pytanie na FORUM

Kiedy należy złożyć wniosek o wymianę dowodu?

Dowód osobisty wymieniany jest na wniosek samego zainteresowanego. Pismo należy złożyć, przestrzegając poniższych terminów:

  • w terminie 14 dni - od momentu, kiedy nastąpiła zmiana w naszych danych osobistych; 
  • natychmiast – w razie uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia okoliczności utrudniającej posługiwanie się dokumentem lub sprawiających trudności w  ustalenie naszej tożsamości;
  • nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.

Co trzeba zrobić jeśli utracimy dowód osobowy?

W takiej sytuacji należy pójść osobiście i do najbliższego urzędu gminy zgłosić utratę dowodu. Jeśli przebywamy za granicą powinniśmy udać się do urzędu konsularnego, aby móc otrzymać nowy dokument tożsamości. Jednak w sytuacji, kiedy osoba znalazła własny dowód osobisty, a  zgłosiła jego utratę, jest obowiązana szybko zwrócić go organowi, który wydał dokument.

W przypadku małoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych utratę dowodu osobistego zgłasza rodzic albo opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd. Jeśli osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona przebywa czasowo poza miejscem swojego zamieszkania w związku z wypoczynkiem, leczeniem albo nauką i znajduje się pod opieką innej osoby niż rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd, wtedy opiekun faktyczny tej osoby powinien zgłosić utratę dowodu osobistego. W sytuacji, kiedy nie możemy osobiście powiadomić, że utraciliśmy dowód osobisty (z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej trudnej do pokonania przeszkody), wtedy czyni to za nas pełnomocnik po okazaniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie.

Jeśli znajdziemy czyjś dowód osobisty powinniśmy niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej albo – jeśli to możliwe - posiadaczowi dowodu tożsamości.

Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie nie ma możliwości wymiany dowodu osobistego na nowy.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...