REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo nowych e-dowodów

Tomasz Żółciak
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Czy nowy e-dowód będzie bezpieczny? fot. Fotolia
Czy nowy e-dowód będzie bezpieczny? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, iż obawy o bezpieczeństwo otoczenia informatycznego, w jakim będzie działał e-dowód są nieuzasadnione. Testy bezpieczeństwa e-dowodu są przeprowadzane na bieżąco.

E-dowód już gotowy. Czy nowe dokumenty tożsamości będą bezpieczne?

Wygląda na to, że PiS zrobi to, na czym poległ rząd PO-PSL. Ale nadal nie ma pewności, czy nasze dane będą właściwie strzeżone.

REKLAMA

REKLAMA

W ten weekend zakończyły się testy e-dowodu, które były prowadzone w 42 miejscowościach. Do obywateli pierwsze dokumenty z czipem trafią w marcu. „Spradzian przebiegł pomyślnie. Wydawanie nowych dowodów przebiega podobnie, jak wydawanie starych, różni się jednak m.in. tym, że obywatel jest proszony o nadanie kodu PIN” – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Pierwsze, przeprowadzone na początku lutego, testy polegały m.in. na wprowadzaniu wniosków o wydanie nowego dowodu z użyciem przykładowych danych. Druga część eksperymentów miała miejsce 8 i 9 lutego i polegała na przyjęciu wyprodukowanych dowodów osobistych, uaktywnieniu ich warstwy elektronicznej, nadaniu kodów PIN (jak przy kartach kredytowych) i aktywowaniu certyfikatów. – Do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z kancelarii prezydenta Lublina.

REKLAMA

Ostrożniejsi w ocenach są urzędnicy z Krakowa. – W testach brało udział jedynie kilkadziesiąt urzędów, więc obciążenie systemu było niewielkie. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wszystko będzie działało bez zarzutu w czasie normalnej pracy – komentuje Grażyna Rokita z urzędu miasta. Teraz przyszła jednak pora na zdalne szkolenia dla urzędników. Kilka dni temu MC informowało nas, że taki e-learning przeszło już ponad tysiąc pracowników gmin. Na ukończeniu jest także niezbędna legislacja. Jedynie rozporządzenie w sprawie warstwy elektronicznej dowodu czeka na zakończenie procedury notyfikacji przed Komisją Europejską. Termin na zgłaszanie uwag upływa 22 lutego (dotychczas ich nie było).

Wygląda więc na to, że projekt, który okazał się klapą rządów PO-PSL, za czasów PiS może zostać sfinalizowany. A to partia rządząca zapewne wykorzysta jako argument w kampanii wyborczej. Chodzi nie tylko o nowe funkcjonalności dokumentu wyposażonego w czip (możliwość korzystania z usług e-administracji, zdalnego podpisywania umów czy uwierzytelniania się), ale też uniknięcie straty 150 mln zł unijnej dotacji na ten projekt. Bruksela postawiła nam dwa warunki: wdrożenie dowodu do 4 marca oraz rozpoczęcie jego wydawania od 10 marca. Jak słyszymy w MC, oba terminy zostaną dotrzymane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Zakładamy, że w dniu wdrożenia e-dowodu będzie możliwe zalogowanie się do portalu Obywatel.gov.pl oraz ePUAP – informuje MSWiA. A MC dodaje, że wraz z upowszechnianiem e-dowodu możliwości jego wykorzystania będzie coraz więcej. Jednocześnie rządowy Centralny Ośrodek Informatyki (COI) pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu nie byłoby przymusu wyposażania się w drogie czytniki do komunikacji z e-dowodem. – To będzie aplikacja do ściągnięcia na iOS i Android. Wówczas smartfon wyposażony w moduł NFC będzie faktycznie pełnił funkcję czytnika. Prace trwają, a wdrożenie aplikacji to perspektywa kilku miesięcy – zapewnia Igor Ryciak z COI. Nie chce jednak na tym etapie sprecyzować, jakie funkcjonalności zapewni ta aplikacja.

Dwie sprawy kładą się jednak cieniem na przygotowaniach do wdrożenia e-dowodu. Pierwsza to postępowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), które – jak nieoficjalnie ustaliliśmy – ma być związane z zakupem czytników e-dowodów dla gmin. – Od września 2018 r. prowadzimy czynności analityczno-informacyjne w sprawie e-dowodów. Nie mogę udzielić więcej informacji – ucina Temistokles Brodowski z CBA. Druga kwestia to bezpieczeństwo nowego dokumentu. – Sam dowód, rozumiany jako blankiet i czip, jest bezpieczny i ma niezbędne certyfikaty. Na dziś zagadką jest bezpieczeństwo otoczenia informatycznego, w jakim e-dowód miałby funkcjonować – twierdzi jeden z naszych rozmówców.

– Będziemy mieli różnych dostawców aplikacji do łączenia się z e-dowodem i tak naprawdę nie ma gwarancji, że będą one bezpieczne. Do dziś nie przeprowadzono kompleksowych testów bezpieczeństwa – dodaje. Inny informator znający kulisy przygotowań uspokaja. Jak twierdzi, takie testy bezpieczeństwa są przeprowadzane zawsze wówczas, gdy powstaje jakaś nowa funkcjonalność, zwłaszcza tworzona przez podmiot zewnętrzny.

Po naszej publikacji na łamach DGP resort cyfryzacji zajął stanowisko w tej sprawie. - Kompleksowe testy bezpieczeństwa e-dowodu przeprowadzane są na bieżąco. Obawy o bezpieczeństwo otoczenia informatycznego, w jakim będzie działał e-Dowód są nieuzasadnione. W ramach projektu e-dowód zostały zaplanowane szczegółowe testy bezpieczeństwa wszystkich komponentów informatycznych oraz infrastruktury technicznej składających się na system e-dowodu. Testy rozpoczęły się jeszcze w listopadzie 2018 roku, a zakończą w lutym bieżącego roku. W zakres testów wchodzi nie tylko weryfikacja samych komponentów otoczenia, ale również interfejsów i kanałów komunikacyjnych - podaje MC.

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecamy serwis: Dowód osobisty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

REKLAMA

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym [3257 zł miesięcznie]

Sprawa jest skomplikowana. Od 2014 r. Sejm, kolejne rządy i MOPS na spółkę krzywdziły osoby niepełnosprawne i rodziny tych osób. Każda z tych instytucji dołożyła grosik do tego. Dlaczego mogę tak wprost w artykule oskarżać Sejm, rządy i MOPS? Bo sądy latami i seryjnie wzywały je w wyrokach do stosowania wyroku TK z 2014 r. (WSA i NSA). I robił to RPO (Adam Bodnar) oraz dziennikarze. Gmina przegrywała 3 sprawy przed WSA i wydawała czwartą wadliwą decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Z premedytacją. Co się teraz zmienia? Rząd premiera D. Tuska (a ściślej Minister Finansów) podejmie do końca stycznia 2025 r. decyzję, czy i jak odkręcić błędy poprzedników, które jako pech odziedziczył wygrywając wybory.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA