Jak sprawdzić, czy masz poprawny PESEL?
REKLAMA
REKLAMA
Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdemu człowiekowi. Bynajmniej nie są to cyfry dobierane przypadkowo. Każda z nich ma swoje określone miejsce i znaczenie. Co istotne cyfry tego numeru muszą być zgodne z odpowiednim algorytmem. Jeżeli nie są, to oznacza, że mamy niepoprawny numer PESEL. Jak zatem obliczyć prawidłowość naszego numeru?
REKLAMA
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Jak obliczyć, czy mamy prawidłowy PESEL?
Ostatnia cyfra numeru, to tzw. liczba kontrolna, która pozwala obliczyć czy numer PESEL został ustalony prawidłowo. Obliczenia tego dokonuje się według prostego wzoru matematycznego:
1*a + 3*b + 7*c + 9*d + 1*e + 3*f + 7*g + 9*h + 1*i + 3*j, gdzie litery od a do j oznaczają kolejne cyfry numeru PESEL. Uwaga chodzi o 10 z 11 cyfr numeru. Ostatnia cyfra PESEL będzie wynikiem tego wzoru.
Z otrzymanego wyniku bierze się ostatnią cyfrę i odejmuje się od liczby 10. Tak uzyskany wynik powinien być zgodny z naszą ostatnią cyfra numeru PESEL.
PESEL: 331101***23. Oblicza się według wzoru 1x3 + 3x3 + 7x1 itd. Załóżmy, że po zsumowaniu wszystkich cyfr wyszedł wynik 157. Z tego wyniku bierzemy ostatnią cyfrę, czyli 7 i odejmujemy od liczby 10. Otrzymany wynik, czyli 3 jest identyczny z ostatnią cyfrą numeru PESEL, co oznacza, iż jest on prawidłowy.
Kto nadaje numer i komu?
Numer PESEL, czyli inaczej Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności jest nadawany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Numer PESEL nadaje się:
a) obywatelom polskim zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, a także osobom ubiegającym się o wydanie dowodu osobistego,
b) cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące na podstawie art. 26 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych,
c) obywatelom polskim i cudzoziemcom, którzy podlegają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, z wyłączeniem osób wymienionych w pkt. a) i b),
d) obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, ubiegającym się o wydanie paszportu.
Zadaj pytanie: Forum prawników
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA