REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co można wyczytać z numeru PESEL?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Co oznacza numer PESEL?/ Fot. Fotolia
Co oznacza numer PESEL?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Można z nich wyczytać określone informacje. Jakie?

Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdemu człowiekowi. Bynajmniej nie są to cyfry dobierane przypadkowo. Z numeru PESEL można wyczytać datę urodzenia oraz płeć.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Co zawiera numer PESEL?

Każda cyfra w numerze PESEL ma swoje określone znaczenie, jeżeli znajduje się w określonym miejscu numeru PESEL. Pierwsze sześć cyfr określa datę urodzenia.

Początek numeru PESEL 331101 oznacza, że osoba ta urodziła się 1 listopada 1933 r. Dwie pierwsze cyfry określają rok urodzenia, kolejne dwie miesiąc, a następne dwie dzień.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numer PESEL a data urodzenia

Z racji tego, iż numer PESEL dla oznaczenia roku zawiera jedynie dwie ostatnie cyfry z daty, powstaje pytanie, w jaki sposób będzie oznaczony PESEL osób, które urodziły się odpowiednio 1 listopada 1933 r. oraz 1 listopada 2033 r. Wbrew pozorom nie jest to jednak problem, jako że przyjęta metoda kodowania pozwala na skodyfikowanie numeru PESEL przez pięć stuleci. W przypadku osób urodzony po 2000 r. zmianie ulegnie bowiem kodyfikacja miesiąca. Nie będzie to bowiem numeracja od 1 do 12 (jak w przypadku osób urodzonych między 1900 a 1999 r.), a między 21 a 32, poczynając od stycznia. Tym samym osoba urodzona w listopadzie 2033 r. w miejscu oznaczenia miesiąca będzie miała liczbę 31.

PESEL osoby urodzonej 1 listopada 1933 r. zaczyna się tak: 331101. Z kolei PESEL osoby, która urodzi się 1 listopada 2033 r. będzie zaczynał się tak: 333101

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Oznaczenie płci w numerze PESEL

Drugą rzeczą, jaką można wyczytać z numeru PESEL jest płeć. Przykładowo zatem w różnego rodzaju testach, w których zdający są oznaczeni jedynie numerem PESEL można stwierdzić, czy był on wypełniony ręką kobiety, czy mężczyzny. Zgodnie bowiem z przepisami cyfry numeru PESEL, stojące w na miejscach od 7 do 10 są oznaczeniem numeru porządkowego wraz z oznaczeniem płci (którą określa dziesiąta cyfra, przedostatnia całego numeru PESEL).

Płeć określa przedostatnia cyfra numeru PESEL.

I tak cyfry 0, 2, 4, 6, 8 oznaczają płeć żeńską. Z kolei cyfry 1, 3, 5, 7, 9 oznaczają płeć męską. W takim przypadku osoba oznaczona numerem PESEL 331101***5* będzie mężczyzną, natomiast osoba z numerem PESEL 331101***2* kobietą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak obliczyć, czy mamy prawidłowy PESEL?

Ostatnia cyfra numeru, to tzw. liczba kontrolna, która pozwala obliczyć czy numer PESEL został ustalony prawidłowo. Obliczenia tego dokonuje się według prostego wzoru matematycznego (mnożenie kolejnych cyfr i zsumowanie wyniku):

  • 1*a + 3*b + 7*c + 9*d + 1*e + 3*f + 7*g + 9*h + 1*i + 3*j, gdzie litery od a do j oznaczają kolejne cyfry numeru PESEL. Uwaga chodzi o 10 z 11 cyfr numeru. Ostatnia cyfra PESEL będzie wynikiem tego wzoru.

Z otrzymanego wyniku bierze się ostatnią cyfrę i odejmuje się od liczby 10. Tak uzyskany wynik powinien być zgodny z naszą ostatnią cyfra numeru PESEL.

PESEL: 331101***23. Oblicza się według wzoru 1x3 + 3x3 + 7x1 itd. Załóżmy, że po zsumowaniu wszystkich cyfr wyszedł wynik 157. Z tego wyniku bierzemy ostatnią cyfrę, czyli 7 i odejmujemy od liczby 10. Otrzymany wynik, czyli 3 jest identyczny z ostatnią cyfrą numeru PESEL, co oznacza, iż jest on prawidłowy.

Masz problem z obliczeniem wyniku? Zajrzyj tutaj: Edukacja

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA