Jak przebiegają wybory do rady gminy
REKLAMA
REKLAMA
Wybory do rady gminy są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. To, że wybory są powszechne oznacza, że mogą w nich brać udział wszyscy mieszkańcy danego obszaru. Bezpośredniość oznacza, że wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata. Równe wybory to takie, w których każdy ma równą liczbę głosów.
REKLAMA
Kto może wybierać
Prawo do wybierania nazywa się inaczej czynnym prawem wyborczy. Ma je każdy pełnoletni obywatel polski mieszkający na terenie danej gminy. Pełnoletniość trzeba uzyskać najpóźniej w dniu wyborów. Osoba idąca do wyborów nie może być jednak:
- Pozbawiona praw publicznych wyrokiem sądu,
- Pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu,
- Ubezwłasnowolniona orzeczeniem sądu.
Kto może być wybranym
Prawo do bycia wybranym to bierne prawo wyborcze. O wybór na radnego może ubiegać się tyko obywatel Polski, który najpóźniej w dniu przeprowadzania wyborów uzyskał pełnoletniość. Musi on również zamieszkiwać na terenie danej gminy. O wybór nie może się natomiast starać osoba:
- Pozbawiona praw publicznych wyrokiem sądu,
- Pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu,
- Ubezwłasnowolniona orzeczeniem sądu.
Jak zatem widać bierne prawo wyborcze podlega tym samym ograniczeniom, którym podlega prawo czynne.
Można kandydować jednocześnie tylko do jednej rady
Przebieg wyborów
Datę wyborów do rady gminy wyznacza Prezes Rady Ministrów. Zarządza się je najpóźniej na 30 dni przed końcem kadencji poprzedniej rady na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rady.
Głosowanie odbywa się w lokalach obwodowych komisji wyborczych między godziną 6 a 20. Przed rozpoczęciem głosowania komisja sprawdza czy urna jest pusta a następnie pieczętuje ją.
Każdy wyborca przystępując do głosowania musi przedstawić komisji dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość (np. paszport). Następnie wyborca otrzymuje kartę do głosowania. Odbiór karty kwituje komisji wyborczej. Następnie z kartą do głosowania udaje się do miejsca zapewniającego tajność głosowania, a znajdującego się w lokalu wyborczym. Wyborca bowiem nie może opuścić lokalu wyborczego wraz z kartą do głosowania. Po zaznaczeniu odpowiedniego nazwiska należy kartę do głosowania wrzucić do urny.
Niezwłocznie po zakończeniu wyborów obwodowa komisja ustala ich wyniki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat