Segregacja śmieci 2015

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Jak będzie wyglądała segregacja śmieci w 2015 roku?/ fot. Fotolia / Fotolia
Segregacja śmieci to hasło, które budzi wiele emocji, zarówno wśród zarządów spółdzielni mieszkaniowych jak i ich użytkowników. Wskutek wyroku TK z dnia 28 listopada 2013 roku (K 17/12) ustawa śmieciowa, regulująca zasady segregacji śmieci, wymaga zmian, które nastąpią w 2014 i 2015 roku.

Nowelizacja ustawy z dnia 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2013 poz. 228) została podzielona na dwa etapy: pierwszy – poselski (tzw. mała nowelizacja, projekt PO) i drugi – resortowy (tzw. duża, systemowa nowelizacja), nad którym ciągle trwają prace.

Zadaj pytanie na: Forum

Ustawa śmieciowa – wyrok TK

Zmiany we wskazanej nowelizacji są wynikiem wyroku TK z dnia 28 listopada 2013 roku (K 17/12).

W wyniku prac Trybunału za zgodne z regulacjami konstytucyjnymi uznane zostały: przepisy wprowadzające obowiązek przeprowadzenia przetargu, nakładające na właścicieli nieruchomości obowiązek ponoszenia opłaty oraz obowiązek składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, nakładające na rady gminy obowiązek określenia w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, różnicowania stawek opłat za odpady, gdy są one zbierane selektywnie, w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także od rodzaju zabudowy.

Niezgodne z Konstytucją okazały się być regulacje dotyczące wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ustawa nie przewiduje bowiem maksymalnej górnej granicy opłaty.

Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej tych przepisów o 18 miesięcy. Odroczenie orzeczenia ma na celu umożliwienie odpowiednim organom dokonania stosownej zmiany przepisów, tak by były on zgodny ze standardem narzuconym w Konstytucji (wyrok NSA z dnia 26 maja 2009 r., sygn. akt II OSK). W okresie 18 miesięcy muszą więc zostać przygotowane i wprowadzone w życie nowe przepisy.

Zobacz również: Jak segregować śmieci?

Tzw. mała nowelizacja ustawy śmieciowej (projekt PO)

Projekt obejmuje szereg zmian, wśród których wskazać należy:

  • doprecyzowanie pojęcia właściciela nieruchomości. W sytuacji budynków, w których wyodrębniono własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości przejmie osoba/ osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, zarząd spółdzielni bądź właściciel lokalu.
  • wskazanie minimalnej częstotliwość odbioru odpadów. Odpady zmieszane oraz bioodpady stanowiące odpady komunalne będą odbierane w okresie letnim (od kwietnia do października) nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie w przypadku domów jednorodzinnych i nie rzadziej niż raz na tydzień - w przypadku budynków wielorodzinnych.
  • wprowadzenie obowiązku selektywnej zbiórki popiołu z palenisk domowych. Projekt zakłada, że punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych będzie musiał mieć charakter stacjonarny. Określa także, jakie odpady będą musiały zostać przyjęte, np.: przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, meble, gabaryty czy popiół z palenisk.
  • ułatwienie kwestii sporządzania deklaracji śmieciowych. Właściciel nieruchomości nie będzie bowiem musiał składać ich ponownie, w sytuacji zmiany opłaty.

Zobacz również: Segregacja śmieci – obowiązek czy możliwość?

Projekt ma rozwiązać problemy wynikające z obowiązywania ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach.

Poziom redukcji i recyklingu odpadów musi zostać dostosowany także do wymogów Unii Europejskiej.

Tzw. duża nowelizacja (resort środowiska)

Zmiany, jakie wprowadzi nowelizacja:

  • uwzględnienie opłaty za wywóz śmieci w comiesięcznym czynszu. Opłata będzie uiszczana za pośrednictwem zarządcy nieruchomości. Takie rozwiązanie może doprowadzić do sytuacji, w której w przypadku opóźnień ze strony lokatorów w regulowaniu zobowiązań czynszowych, to spółdzielnia będzie zmuszona do „kredytowania” samorządu.
  • uzależnienie wysokości opłat od faktu odpowiedniego posegregowania odpadów. Śmieci posegregowane będą odbierane taniej niż te zmieszane (o około 40%).
  • wprowadzenie kar finansowych dla osób, które pomimo deklarowania sortowania śmieci, zaniedbują to. O ile w przypadku małych wspólnot czy społeczności wykrycie takich osób nie powinno nastręczać trudności, o tyle w przypadku budynków wielomieszkaniowych może to być po prostu niewykonalne. Zastosowanie będzie więc miała odpowiedzialność zbiorowa. Niedbalstwo chociażby jednego mieszkańca będzie prowadziło do zwiększenia kosztów po stronie wszystkich lokatorów.
  • naliczenie opłat dla każdego gospodarstwa domowego. Ich wysokość skorelowana będzie z ilością domowników. Im więcej osób, tym wyższa opłata. Wysokość opłaty przypadająca na jednego lokatora będzie zmniejszała się wraz ze wzrostem ich liczby. Powyższe uregulowanie podyktowane jest tym, że osoby mieszkające wspólnie produkują relatywnie mniej śmieci niż te gospodarujące samodzielnie.

Krajowa Rada Spółdzielcza wnosi o przesunięcie terminu wejścia w życie zmian z 1 lipca 2014 roku na 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2013 poz. 228).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2013 roku (K 17/12).

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2009 r., sygn. akt II OSK.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...