REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak segregować śmieci?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak segregować śmieci? /Fot. Fotolia
Jak segregować śmieci? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polska dostosowując swoje prawo do wymogów Unii Europejskiej, wprowadziła obowiązek segregacji odpadów komunalnych przez gminy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali, że będą segregowali śmieci w swoich domach, napotykają jednak problem. Jak segregować śmieci?

REKLAMA

Segregacja odpadów komunalnych, czyli śmieci wytworzonych w domach, to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, które dzieli się na rodzaj materiałów wyprodukowania. Gminy w konsekwencji dostosowywania prawa polskiego do wymogów Unii Europejskiej zostały zobowiązane do tego rodzaju segregacji i wprowadzają możliwość wyboru postępowania ze śmieciami przez mieszkańców. Sami mieszkańcy mogą zdecydować, czy będą segregowali odpady, czy nie. Segregacja odpadów przez mieszkańców w ich domach to tzw. segregacja u źródła. Do selekcji odpadów w domach zachęca niższa opłata za ich wywóz. Wiele osób decyduje się więc na nowe rozwiązanie. Na drodze do prawidłowego postępowania z odpadami spotykają jednak problem. Nie wiedzą, jak je segregować.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

Zobacz również serwis: ABC Gminy

Worki i kontenery

Na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Obowiązek ten może w drodze uchwały rady gminy przejąć gmina.

Segregację dzielimy na workową i kontenerową. Z workową mamy do czynienia zwykle w przypadku osiedli domów jednorodzinnych. Natomiast kontenerowa stosowana jest do bloków. Workowa polega na dostarczaniu przez gminę kilku worków na śmieci w różnych kolorach, przy czym każdy kolor przyporządkowany jest do innego rodzaju śmieci. To samo dotyczy kontenerów. Często na kontenerach widnieje również informacja określająca, jakie odpady mogą być do danego kontenera wrzucane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Segregacja śmieci

REKLAMA

Segregacja zwykle wiąże się ściśle z kolorami pojemników, w których przechowuje się odpady. Zazwyczaj kolor niebieski oznacza papier (gazety, książki, zeszyty, prospekty i katalogi, kartony, worki papierowe, papier opakowaniowy, papier po usunięciu zszywek i innych metalowych lub metalowych elementów, torebki papierowe, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę itp.), żółty – plastik (zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach, opakowania plastikowe po kosmetykach, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki itp.) i metal (kapsle, puszki po napojach, puszki po konserwach, itp.), biały- szkło białe (butelki i słoiki ze szkła bezbarwnego bez nakrętek, zacisków, gumowych uszczelek, również szkło potłuczone, bezbarwne opakowania szklane po kosmetykach itp.), zielony - szkło kolorowe (butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, kolorowe opakowania po kosmetykach i butelki kolorowe po napojach alkoholowych, itp.), a czarny - odpady zmieszane. Odpady zmieszane to te, które nie podlegają recyklingowi, są biodegradowalne i nie stanowią odpadów niebezpiecznych. Czasami można spotkać się z kolorem czerwonym. Do takich pojemników wrzuca się wyłącznie puszki aluminiowe oraz metal. Należy w tym miejscu podkreślić, że w zależności od gminy kolory pojemników i katalogi odpadów, które powinny być do nich wrzucane, mogą się różnić. Przed wyrzucaniem śmieci najlepiej przeczytać informacje znajdujące się na pojemnikach.

Warto zaznaczyć, że do niebieskiego pojemnika nie można wrzucać mokrych papierów. Niektórzy zastanawiają się, czy usuwać etykiety znajdujące się na opakowaniach szklanych czy plastikowych. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Polecamy także: Problem z deklaracją śmieciową

Przykłady odpadów zmieszanych

Odpady zmieszane to te, których nie można wrzucać do żadnego innego pojemnika. Są to na przykład:
zużyte środki higieny osobistej (jak wata, pieluchy, podpaski, chusteczki higieniczne), zużyte obuwie, wilgotny i zabrudzony papier oraz folia, odchody zwierząt domowych, papierosy, guma, styropian, worki od odkurzacza, skóra, pędzle, pisaki i długopisy, odpady kuchenne (chyba, że dana osoba kompostuje bioodpady), tworzywa sztuczne pochodzenia medycznego, mokre folie, opakowania po olejach (plastikowe butelki po olejach spożywczych można po umyciu wyrzucić do pojemnika żółtego) i smarach, opakowania po środkach chwasto-owadobójczych, reklamówki, worki foliowe i siatkowe, opakowania plastikowe po jogurtach, margarynie itp., doniczki plastikowe, tapety, kalki, zabrudzony lub zatłuszczony papier, worki po wapnie, cemencie, gipsie, styropian, papier ścierny, kartony po sokach, napojach, mleku.

Do jakiego worka wyrzucić słoik z przeterminowanym majonezem? Zawartość słoika należy wyrzucić do pojemnika ze zmieszanymi śmieciami, natomiast sam słoik do pojemnika na szkło, a zakrętka, jeśli jest metalowa, do pojemnika na metal.

Jak już zostało wspomniane, pojemniki na odpady oraz katalogi odpadów do nich wrzucanych mogą się różnić w zależności od gminy. Dla przykładu Warszawa przewiduje 3 pojemniki:

  • pojemnik czerwony: suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki.
  • pojemnik zielony: butelki i słoiki
  • pojemnik czarny: wszystkie inne śmieci

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 1996 r. Nr 132, poz. 622)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

REKLAMA

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

REKLAMA

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

MOPS: Proste czynności na rzecz niepełnosprawnej matki uzasadniają świadczenie pielęgnacyjne 3287 zł. Muszą być kumulatywne

Sprzątanie, pościel, zakupy, posiłki. Częsty element wywiadów środowiskowych. MOPS skrupulatnie gromadzą wykaz prostych czynności opiekuńczych twierdząc, że nie uzasadniają wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego 3287 zł (stare świadczenie). Jest to świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Sądy zgadzają się z MOPS. Takie czynności jak np. sprzątanie mieszkania, zmiana pościeli, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, zasadniczo nie wymagają rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dlaczego więc MOPS przegrywają w sądach i opiekunowie mają szanse na świadczenie pielęgnacyjne? Właśnie za te czynności opiekuńcze?

REKLAMA