Problem z deklaracją śmieciową
REKLAMA
REKLAMA
Fakt ten można usprawiedliwić tym, iż w przypadku osiedli i blokowisk, złożeniem deklaracji zajmuje się spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa składająca zbiorową deklarację. Decyzja ta poprzedzona jest najczęściej zebraniem odpowiednich informacji od członków spółdzielni, czy wspólnoty. Konsekwencją nie złożenia deklaracji śmieciowej może być nawet poniesienie kary pieniężnej. Samorządy obarczają za zamieszanie wywołane deklaracjami śmieciowymi rząd, ten zaś uważa, że to gminy miały obowiązek informowania mieszkańców o konieczności składania deklaracji już od stycznia tego roku.
REKLAMA
Co się zmieni?
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powszechnie nazywaną ustawą śmieciową, odpowiedzialność za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadami, od dnia 1 lipca 2013 roku ponosić będzie gmina. Do tej pory, to właściciele nieruchomości wybierali przedsiębiorcę, z którego usług korzystali, a który to zajmował się wywozem śmieci pochodzących z nieruchomości. W związku z tym, iż wraz z wejściem w życie nowych przepisów, na gminie będzie ciążyć odpowiedzialność za wywóz śmieci, to gmina w drodze przetargu będzie wybierać przedsiębiorące, który będzie odpowiedzialny za wywóz odpadów komunalnych na całym jej terenie. Wyłanianie firm zajmujących się wywozem śmieci w drodze przetargu i znaczne ograniczenie rynku w tym zakresie, skutkować może upadłością wielu firm z tej gałęzi gospodarki.
Zobacz także: Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych
Ile zapłacimy?
Wysokość ponoszonych przez nas opłat ma być ustalana z dużą swobodą przez gminę, która może wybrać pomiędzy kilkoma metodami obliczania opłat. Może zdecydować się na ustalenie jednej stawki identycznej dla wszystkich, niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego, bądź mnożyć ustaloną stawkę przez ilość mieszkańców, powierzchnię lokalu mieszkalnego lub ilość zużytej przez nich wody. Obliczanie wysokości opłaty na podstawie wielkości gospodarstwa budzi kontrowersje o tyle, iż doprowadzić może do sytuacji, w której jedna osoba zamieszkała w dużym domu zapłaci tyle samo, co wielodzietna rodzina zamieszkała w znacznie mniejszym powierzchniowo mieszkaniu. Niższe stawki opłat ustawa przewiduje dla osób segregujących odpady, choć i to będzie szczegółowo ustalane przez gminę. Wysokość opłat, będzie obliczana na podstawie deklaracji składanych przez mieszkańców gminy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat