Czy muszę być zameldowany w miejscu zamieszkania?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Miejsce zameldowania nie zawsze jest tożsame z miejscem zamieszkania. / Dolcan / Dolcan
Miejsce zameldowania to nie to samo co miejsce zamieszkania. Niemniej jednak miejsca te powinny być takie same. Co się stanie gdy zaniedbamy obowiązku meldunkowego?

Miejsce zamieszkania i zameldowania

Miejsce zamieszkania zostało określone w przepisach Kodeksu cywilnego. Nie powinno być ono jednak utożsamiane z miejscem zameldowania, które jest kategorią przynależną prawu administracyjnemu i ma związek z ewidencją ludności. Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Z kolei miejsce zameldowania wyznacza się na podstawie przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Obowiązek meldunkowy dotyczy m.in. zgłoszenia miejsca swojego pobyt na stałe lub pobytu czasowego. Wedle art. 6 i 7 tejże ustawy miejscem tym jest miejscowość z oznaczonym adresem.

Różnice

Między zameldowaniem a zamieszkaniem istnieją istotne różnice. O ile miejsce zamieszkania wskazuje zawsze na rzeczywiste miejsce pobytu osoby, o tyle miejsce zameldowania już nie zawsze. Niemniej jednak oba te miejsca powinny być w zasadzie takie same.

Rozbieżności między miejscem zameldowania a miejscem zamieszkania mogą powodować kłopoty. W przypadku wnoszenia pozwu należy go wnieść wedle miejsca zamieszkania osoby, czyli miejsca jej pobytu z zamiarem jej stałego przebywania, a nie wedle miejsca zameldowania.

X studiuje w Warszawie, a jest zameldowany w Starachowicach. W razie skierowania przeciwko X powództwa do sądu, powód powinien dochodzić swoich roszczeń w Warszawie.

Obowiązek meldunkowy

Niezależnie od tego, iż coraz częściej zdarza się, że miejsce zameldowania  jest inne niż miejsce zamieszkania nadal na każdym ciąży obowiązek meldunkowy. Pomimo zmian, jakie zaszły w odniesieniu do tego obowiązku w 2010 r. ten nadal istnieje. Będzie tak do 2014 r., kiedy to obowiązek ten ulegnie zniesieniu.

Do tego czasu w mocy utrzymany będzie zarówno obowiązek meldunku zarówno na pobyt czasowy, jak i pobyt stały.

Co jednak w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania nie pokrywa się z miejscem zameldowania? Do czasu zmian zaprojektowanych w 2010 r. taka sytuacja narażała zainteresowanego na karę grzywny, a nawet na karę ograniczenia wolności, czy aresztu zgodnie art. 147 Kodeksu wykroczeń. Taka sankcja, niezależnie od tego, że w praktyce już nieużywana obowiązuje nadal, jednak tylko do 1 stycznia 2012 r. Po tym terminie zaniedbanie obowiązku meldunkowego nie będzie już sankcjonowane karą.

Zobacz także: Kiedy trzeba zameldować się na pobyt stały

Zgodnie z obowiązkiem meldunkowym miejsce zamieszkania powinno pokrywać się z miejscem zameldowania na pobyt stały. Obowiązek ten nie zniknie aż do 2014 r. Za to 1 stycznia 2012 r. zniknie sankcja za niezachowanie obowiązku.

Zobacz również: Miejsce zamieszkania

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...