Jakie urzędy pomogą nam za granicą?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
W razie problemów w czasie zagranicznych wakacji, pomocy może udzielić nam konsul lub ambasador.
Zanim wyjedziemy na wakacje za granicą, warto dowiedzieć się, gdzie, w razie pewnych zdarzeń, szukać pomocy. Przede wszystkim należy więc pamiętać, że poza ambasadą czy konsulatem polskim, możemy zgłosić się do placówek innych państw członkowskich UE, z racji, iż jesteśmy obywatelami Unii.

Co wziąć ze sobą?

Pakując walizkę, warto pamiętać o wszystkich niezbędnych w danym kraju dokumentach. Weźmy więc ze sobą dowód osobisty, paszport (sprawdźmy jego ważność!) oraz dowód wykupienia ubezpieczenia. Nie zapomnijmy również o odpowiedniej sumie pieniędzy, w tym także takiej „na wszelki wypadek”.

Gdy ktoś na okradnie…

Jeżeli na zagranicznej wycieczce ktoś na okradnie, w pierwszej kolejności musimy zawiadomić miejscową policję, a później powinniśmy zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej.

Jest to o tyle istotne, że konsul (ambasador) pomoże nam skontaktować się z rodziną czy przyjaciółmi w Polsce, którzy będą mogli przesłać nam pieniądze. Jeżeli jednak okazałoby się to niemożliwe, konsul może wypłacić poszkodowanemu określoną sumę pieniędzy, którą krewni wpłacą na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych (należy jednak podkreślić, iż dzieje się tak tylko w uzasadnionych przypadkach). Gdy sytuacja jest naprawdę szczególna, konsul może sam udzielić wsparcia finansowego, niezbędnego na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu. Oczywiście jest to pożyczka zwrotna – jesteśmy zobowiązani zwrócić pożyczone pieniądze zaraz po powrocie do Polski.

Zobacz również: Konsument - turystyka

Gdy zachorujemy…

Jeżeli na wakacyjnym wyjeździe dopadnie nas choroba, nie możemy liczyć na pomoc ze strony konsulatu czy ambasady. W tym przypadku niezbędne okaże się wykupione jeszcze w Polsce ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i zwrotu kosztów leczenia.

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, przydatna może okazać się EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana jest nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w NFZ.

Gdy zgubimy dokumenty…

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty? I w tym przypadku, bezcenna może okazać się pomoc ze strony służb dyplomatycznych. W takiej sytuacji konsul lub ambasador wydadzą nam tymczasowy paszport, który umożliwi nam powrót do kraju.

Gdy zostaliśmy aresztowani…

Jeżeli zdarzy się tak, że zostaniemy aresztowani lub pozbawienia wolności, powinniśmy żądać kontaktu z konsulatem.

Zobacz również: Sprawy karne

Na naszą prośbę konsul zawiadomi naszych krewnych, pomoże uzyskać informacje o powodach zatrzymania i o tym, jaka kara nam grozi. Generalnie zajmie się wszystkim tym, co przybliży nam naszą sytuację i ułatwi opuszczenie aresztu (więzienia). W trudniejszych sprawach poleci nam również listę adwokata, który służyć nam będzie pomocą prawną.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...