Na jaką ochronę mogą liczyć radni?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Ochrona radnego jako funkcjonariusza publicznego została przewidziana w rozdziale XXIX Kodeksu karnego.
Radny, jako funkcjonariusz publiczny podlega szczególnym przepisom, które z jednej strony zapewniają mu ochronę, z drugiej – nakładają szereg obowiązków, których naruszenie może mieć bardzo surowe konsekwencje. Jaką ochronę dla radnych przewiduje Kodeks karny?

Czy radny jest funkcjonariuszem publicznym?

Zgodnie z treścią ustawy o samorządzie gminnym, radny – w związku z wykonywaniem mandatu korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Co oznacza to w praktyce?

Status radnego – funkcjonariusza publicznego, w kwestii jego uprawnień i obowiązków, możemy rozpatrywać na tle przepisów kodeksu karnego, a te przewidują zarówno szczególną jego ochronę, jak i odpowiedzialność karną.

Ochrona prawna radnego

Ochrona radnego jako funkcjonariusza publicznego została przewidziana w rozdziale XXIX Kodeksu karnego.

W pierwszej kolejności, radny korzysta z ochrony przed naruszeniem nietykalności cielesnej w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Ponadto, radny chroniony jest przed:

1) czynną napaścią przy użyciu broni palnej, nożna lub innego niebezpiecznego przedmiotu lub środka obezwładniającego;

2) wywieraniem wpływu na czynności urzędowe, przemocą lub groźbą bezprawną;

3) zniewagą (podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych).

Zobacz również: Zadania samorządu terytorialnego

Kara jaką przewiduje Kodeks w wyżej wymienionych przypadkach, zależna jest od rodzaju popełnionego czynu. Najsurowsza kara spotka osobę, która dokonuje czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. Tu ustawodawca przewidział bowiem karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialność karna radnego

Choć radny korzysta ze szczególnej ochrony prawnej, nie oznacza to, że nie zostanie ukarany za swoje zawodowe przewinienia. Kodeks karny, w tym samym rozdziale, przewiduje bowiem sankcje dla funkcjonariusza, który narusza przepisy.

I tak, radny, który w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą (albo choćby jej obietnicę), podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli radny przyjmie łapówkę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, może zostać skazany nawet na 10 lat więzienia.

Karana jest również tzw. płatna protekcja, czyli sytuacja, w której radny powołując się na wpływy w instytucji samorządowej (lub innej), podejmie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową. Radnemu grozi, w takiej sytuacji kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Funkcjonariusz publiczny odpowiada również za przestępstwo nadużycia lub niedopełnienia obowiązków. Z tą pierwszą sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy radny nie wykona obowiązków, do których był zobowiązany albo wykonał je nienależycie. Natomiast niedopełnienie obowiązków obejmuje zarówno podjęcie czynności, do której radny nie ma uprawnień, jak i takiej, co do której ma kompetencje, ale nie miał podstawy by ją podjąć.

Aby radny poniósł odpowiedzialność za takie działanie (lub brak działania) należy wykazać, iż było ono podjęte (lub wywołało) na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...