Czym jest zebranie wiejskie?
REKLAMA
REKLAMA
Zebranie wiejskie w sołectwie
REKLAMA
Ustawa o samorządzie gminnym wskazuje, że zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym w sołectwie. Organizację, zadania i zasady wyborów jej organów nie zostały uregulowane w ustawie. Powinny one znaleźć się w statucie sołectwa, uchwalonego przez radę gminy, po konsultacjach z mieszkańcami.
Najczęściej prawo udziału w zebraniu wiejskim posiadają wszyscy stali mieszkańcy sołectwa.
Kto zwołuje zebranie wiejskie?
Co do zasady, zebranie wiejskie zwoływane jest przez sołtysa z własnej inicjatywy, a także na żądanie określonej liczby mieszkańców uprawnionych do udziału w zebraniu. Ponadto, wniosek o zwołanie zebrania może zostać złożony przez radę gminy lub wójta.
Zobacz również: Organy wykonawcze gminy
O terminie i miejscu zebrania wiejskiego decyduje sołtys, informując mieszkańców najpóźniej na 7 dni przed dniem zebrania.
Zebranie wiejskie zwoływane jest w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz czy dwa razy do roku.
Czym zajmuje się zebranie wiejskie?
Statut sołectwa, uchwalony przez radę gminy wskazuje, jakie kompetencje posiada zebranie wiejskie. Dlatego mogą one różnić się w zależności od sołectwa.
Przykładowo, wśród zadań zebrania wiejskiego można wskazać:
1) wybór sołtysa i rady sołeckiej;
2) rozpatrywania rocznych sprawozdań z pracy sołtysa i rady sołeckiej;
3) decydowania o potrzebie, rodzaju i zakresie wykonywania przez mieszkańców sołectwa wspólnych prac społecznie użytecznych;
4) ustalania potrzeb sołectwa i zgłaszanie ich do budżetu gminy w terminie określonym uchwałą rady gminy w sprawie procedury uchwalania budżetu.
Powołanie sołtysa
Jednym z głównych zadań zebrania wiejskiego jest powołanie sołtysa (który jest organem wykonawczym sołectwa) oraz członków rady sołeckiej.
Zebranie, na którym na być dokonany wybór sołtysa i członków rady sołeckiej zwołuje wójt gminy. On też określa miejsce, godzinę i dzień zebrania, a także wyznacza porządek zebrania.
O terminie zebrania mieszkańcy powinni zostać poinformowani z wyprzedzeniem (na ogół 7- lub 14-dniowym).
Wybór sołtysa i rady sołeckiej przeprowadza komisja, w skład której wchodzą trzy osoby wybrane spośród obecnych na zebraniu. Co oczywiste, członkiem takiej komisji nie może być kandydat na sołtysa czy członka rady sołeckiej.
Zobacz również serwis: ABC gminy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat