Powołanie sołectwa
Sołectwo jest jednostką pomocniczą tworzoną przez radę gminy w drodze uchwały. Rada gminy powołuje sołectwo albo z własnej inicjatywy, po konsultacjach z mieszkańcami, albo na ich prośbę.
W statucie sołectwa rada gminy określa m.in. nazwę sołectwa, jego zadania oraz zasięg terytorialny.
Organizacja sołectwa
Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. W swej działalności, sołtys wspierany jest przez radę sołecką.
Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania (czynne prawo wyborcze organów sołectwa mają stali mieszkańcy sołectwa uprawnieni do głosowania, a więc przebywający tam z zamiarem stałego pobytu, nawet jeśli nie są zameldowani na stałe).
Zobacz również: Samorząd gminny
Organizacja i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Określa on w szczególności:
1) nazwę i obszar jednostki pomocniczej,
2) zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej,
3) organizację i zadania organów jednostki pomocniczej,
4) zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę oraz sposób ich realizacji,
5) zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej.
Zadania sołectwa
Zadania, które powinny być realizowane przez sołectwo są określone w jego statucie. Wskazuje się jednak, że głównym zadaniem sołectwa jest wspieranie działalności gminy.
Poza tym sołectwo może zajmować się:
1) organizowaniem, finansowaniem i realizowaniem inwestycji komunalnych na terenie sołectwa,
2) inicjowaniem i współudziałem w realizowaniu przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, oświatowych i edukacyjnych, a także związanych z integracją europejską,
3) prowadzeniem gospodarki finansowej sołectwa w ramach budżetu gminy,
4) występowaniem do rady gminy i wójta z wnioskami inwestycyjnymi, porządkowymi i finansowymi,
5) występowaniem do rady gminy z wnioskami o przyznanie zasiłków socjalnych, rzeczowych i finansowych dla mieszkańców potrzebujących pomocy i opiniowanie wniosków.
Zobacz również serwis: ABC gminy