REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy cudzoziemiec może zostać zatrudniony w samorządzie terytorialnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wrzosek
Cudzoziemiec nie może zostać zatrudniony na stanowisku, które jest bezpośrednio i pośrednio związane z wykonywaniem władzy publicznej.
Cudzoziemiec nie może zostać zatrudniony na stanowisku, które jest bezpośrednio i pośrednio związane z wykonywaniem władzy publicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec może rozpocząć pracę w urzędzie, jednak wyłącznie na stanowiskach usługowych czy pomocniczych. Nie może pełnić funkcji choćby pośrednio związanej z wykonywaniem władzy publicznej. Jakie warunki musi spełnić?

Kto może ubiegać się o pracę?

REKLAMA

O pracę w urzędzie może ubiegać się nie tylko obywatel polski. Prawo to przysługuje również obywatelom Unii Europejskiej albo innego państwa, któremu na podstawie umów międzynarodowych przysługuje uprawnienia do podjęcia pracy w Polsce.

Na jakie stanowisko może zostać przyjęty cudzoziemiec?

Choć cudzoziemiec może zostać zatrudniony w urzędzie, nie jest to równoznaczne z możliwością podjęcia pracy na każdym stanowisku. 

Wskazuje się, że cudzoziemiec nie może zostać zatrudniony na stanowisku, które jest bezpośrednio i pośrednio związane z wykonywaniem władzy publicznej. W praktyce oznacza to, że nie może zostać zatrudniony na stanowiskach merytorycznych, a na usługowych czy pomocniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie znajdziemy w przepisach prawnych katalogu stanowisk, które w urzędzie mogą być zajmowane przez cudzoziemca. Wiąże się to z koniecznością dokonania przez wójta oceny stanowiska, na które ogłaszany jest nabór.

Zobacz również: Zadania samorządu terytorialnego

Ogłoszenie o wolnym stanowisku

Ogłoszenie o wolnym stanowisku urzędniczym, oraz o naborze kandydatów na to stanowisko umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy informacyjnej w jednostce, w której jest prowadzony nabór.

Ogłoszenie o naborze powinno zawierać:

1. nazwę i adres jednostki;

2. określenie stanowiska;

3. określenie wymagań związanych ze stanowiskiem, zgodnie z opisem danego stanowiska, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe;

4. wskazanie zakresu zadań wykonywanych na stanowisku;

5. wskazanie wymaganych dokumentów;

6. określenie terminu i miejsca składania dokumentów.

REKLAMA

Ogłaszając nabór, w którym wziąć udział mogą cudzoziemcy, należy stosowna informację umieścić w ogłoszeniu (tzn. że o wolne stanowisko mogą ubiegać się zarówno obywatele Polski jak i cudzoziemcy). Konkurs powinien zostać przeprowadzony bezstronnie, w sposób niedyskryminujący.

Cudzoziemiec, który chce pracować w urzędzie musi przedstawić certyfikat, który potwierdza znajomość języka polskiego na poziomie średnim ogólnym lub zaawansowanym. Jest on wydawany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego. Potwierdzeniem może być również ukończenie studiów wyższych w języku polskim, zdanie polskiej matury lub posiadanie świadectwa do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wydawanego przez ministra sprawiedliwości.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

REKLAMA

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Xenia et dona excaecant oculos iudicum.
Vulgo quaesitus matrem sequitur.
Voluptatis vel affectionis aestimatio non habebitur.

REKLAMA

Volenti non fit iniuria.
Viventis nulla hereditas.

REKLAMA