Jak przebiega pierwsza sesja rady gminy?
REKLAMA
REKLAMA
Kto zwołuje pierwszą sesję rady gminy?
Pierwsza sesja rady gminy ma szczególne znaczenie, gdyż to w jej trakcie zostaną powołane władze rady. Choć sesja rady gminy, co do zasady, zwoływana jest przez przewodniczącego rady, tym przypadku nie jest to możliwe, gdyż taki nie został jeszcze wybrany.
REKLAMA
Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje jednak rozwiązanie tej sytuacji i stanowi, że pierwszą sesję nowej rady gminy zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju.
Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów PREMIUM
Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2018
Jeżeli jednak pierwsza sesja nie zostanie zwołana, po upływie 7-dniowego terminu, sesję zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 21 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów dla całego kraju.
Zobacz również: Organy wykonawcze gminy
Jak przebiega pierwsza sesja?
Co do zasady, obrady rady prowadzi jej przewodniczący. Z racji, że na pierwszej sesji zostanie on dopiero powołany – obrady prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. To on również przeprowadza wybory.
REKLAMA
Rada gminy ze swojego grona wybiera przewodniczącego oraz od 1 do 3 wiceprzewodniczących, bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym. To właśnie do kompetencji przewodniczącego należy organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad.
Mandatu radnego gminy, w tym także przewodniczącego rady nie można łączyć z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody ani członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.
Zwyczajne i nadzwyczajne sesje rady gminy
Na koniec warto wspomnieć, iż przewodniczący rady gminy zwołuje sesję rady gminy w miarę potrzeby, co najmniej raz na kwartał. Do zawiadomienia o sesji powinien dołączyć porządek obrad oraz projekty uchwał.
Sesja nadzwyczajna rady gminy może zostać zwołana na wniosek wójta lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady gminy. W takiej sytuacji, przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Do ustalonego porządku obrad rada gminy może wprowadzić zmiany wyłącznie bezwzględną większością głosów.
Zobacz również serwis: ABC gminy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat