Budżet gminy

Laura Żywica
rozwiń więcej
Budżet jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy.

Budżet jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy. Pozwala gminie zaplanować jak rozdysponować dostępne środki finansowe. Budżet jako plan finansowy obejmuje dochody, wydatki oraz przychody i rozchody.

Inicjatywa uchwałodawcza

Wyłączne prawo przedstawiania budżetu na następny rok zastrzeżone jest dla organu wykonawczego gminy, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Wójt, burmistrz, prezydent miasta obowiązany jest przedstawić projekt uchwały budżetowej do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Organ wykonawczy nie jest w tym zakresie związany żadnymi wnioskami rady gminy.

Do czasu podjęcia uchwały budżetowej projekt jest podstawą gospodarki finansowej gminy, nie później jednak niż do 31 marca roku budżetowego.

Jeżeli w tym terminie budżet nie zostanie uchwalony przez radę gminy, kompetencja do jego uchwalenia przechodzi na regionalną izbę obrachunkową, która powinna ustalić budżet w niezbędnym zakresie do 30 kwietnia roku budżetowego.

Zadaj pytanie: Forum

Co powinna zawierać uchwała budżetowa

Uchwała budżetowa musi określać przede wszystkim prognozowane dochody gminy według źródeł i działów klasyfikacji w podziale na dochody bieżące i majątkowe.

Następnym ważnym elementem są wydatki gminy według źródeł i działów klasyfikacji w podziale na wydatki bieżące i majątkowe.

W zależności od kondycji finansowej gminy w uchwale budżetowej określa się wysokość deficytu lub nadwyżki ze wskazaniem źródeł pokrycia deficytu lub przeznaczenia nadwyżki. Ponadto w uchwale zawarte są plany finansowe gminy.

Do fakultatywnych elementów uchwały budżetowej można zaliczyć: upoważnienie wójta do zaciągania pożyczek oraz kredytów, upoważnienie do dokonywania zmian w budżecie.

Wykonanie budżetu

Za wykonanie budżetu odpowiedzialny jest wójt.

Sprawozdanie z wykonania budżetu

Wójt z wykonania budżetu składa okresowe sprawozdania.

W terminie do 31 sierpnia wójt składa informację o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze. Natomiast w terminie do 31 marca następnego roku wójt przedstawia sprawozdanie roczne z wykonania budżetu gminy.

Sprawozdanie roczne zawiera zestawienie dochodów i wydatków wynikające z zamknięcia budżetu.

Ostateczne rozliczenie z wykonania budżetu musi nastąpić do 30 kwietnia następnego po roku sprawozdawczym, poprzez uchwałę w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium.

Prawo
Pasze bez GMO w Polsce dopiero od 2030 roku. Teraz nie ma alternatywy dla śruty sojowej z importu
31 lip 2024

W dniu 30 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projektowana ustawa zmienia termin wejścia w życie przepisu, który zakazuje w Polsce wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Nowy termin wejścia w życie przepisu to 1 stycznia 2030 roku. Konieczne jest przesunięcie zakazu, ponieważ obecnie w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.

Problemy z uzyskaniem świadczenia wspierającego. Wielomiesięczne opóźnienia w wydawaniu decyzji
31 lip 2024

Do ubiegania się o świadczenie wspierające niezbędne jest uzyskanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje wydają wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Niestety, rozpatrywanie wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia trwa zbyt długo.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [Harmonogram obchodów]
31 lip 2024

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. W związku z tym, w najbliższy czwartek, 1 sierpnia, w stolicy planowane są różne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź harmonogram obchodów.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – zmiany w organizacji ruchu
31 lip 2024

W związku z trwającymi obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego już od poniedziałku wprowadzone zostały liczne zmiany w organizacji ruchu. Sprawdź, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, które ulice zostaną zamknięte, a także, jak obchody wpłyną na kursowanie komunikacji miejskiej.

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC) w Polsce: co zmieni wdrożenie dyrektywy NIS2?
31 lip 2024

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w pierwotnym kształcie obowiązuje w Polsce od 2018 r. Jej nowelizacja, której celem jest dostosowanie zarówno do przepisów unijnej dyrektywy NIS2, jak i do współczesnych cyberzagrożeń, stanowi jeden z aktualnych priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiany legislacyjne mają wejść w życie jeszcze w 2024 r. Co należy o nich wiedzieć?

Dofinansowanie zakupu samochodu. 1 sierpnia rusza nabór wniosków
31 lip 2024

W czwartek, 1 sierpnia 2024 r., rusza nabór wniosków o dofinansowanie przy zakupie samochodu osobowego. Pomoc finansowa może wynieść nawet 85 proc. ceny zakupu samochodu.

Darowizna pieniężna od rodziców. Jeden prosty błąd pozbawia prawa do zwolnienia
31 lip 2024

Darowizna pieniężna od rodziców korzysta oczywiście ze zwolnienia podatkowego. Jednak, aby uniknąć podatku od darowizny od najbliższej rodziny trzeba pamiętać o właściwym udokumentowaniu. Niestety, podatnicy wciąż popełniają jeden prosty błąd w tym zakresie.

Kogo dotyczy ustawa o sygnalistach? Od kiedy obowiązuje?
31 lip 2024

Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy i od kiedy obowiązuje? Czy na dzień 25 września 2024 r. procedury zgłoszeń mają już być gotowe czy wystarczy w tym dniu rozpocząć ich wdrażanie np. poprzez planowanie wymaganych konsultacji?

Trzy ważne poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym
31 lip 2024

Pojawiły się istotne zmiany w ustawie o systemie kaucyjnym. Jednak z poprawek dotyczy kaucji, która ma teraz podążać za produktem. Drugą ważną poprawką jest wykorzystanie logistyki zwrotnej przez sklepy. Trzecia zakłada umożliwienie operatorowi wnioskowania o dokumenty DPR.

Rusza nabór wniosków o bon energetyczny
31 lip 2024

Z początkiem sierpnia rusza nabór wniosków o bon energetyczny. Wnioski o przyznanie nowego świadczenia można składać bezpośrednio w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub przez formularz internetowy. Jest też możliwość składania wniosków przez platformę ePUAP oraz aplikację mObywatel. Wzór wniosku o przyznanie bonu jest już dostępny.

pokaż więcej
Proszę czekać...