Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Wcześniej takie upoważnienie wymagało wydania przez radę gminy uchwały, w oparciu o którą kompetencje organu właściwego dłużnika były przekazywane ośrodkowi pomocy społecznej. Zmiany w przepisach dotyczących pomocy osobom uprawnionym do alimentów wprowadza art. 60 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, który umożliwia ośrodkowi społecznemu realizację wszystkich zadań wynikających z ustawy o funduszu alimentacyjnym, dotyczące zarówno wierzycieli jak i dłużników.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
W związku z powyższym, w ramach postępowania alimentacyjnego, ośrodek pomocy społecznej może:
- prowadzić postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla osób uprawnionych
- przeprowadzić wywiad alimentacyjny u dłużnika i odebrać jego oświadczenie majątkowe
- wpisać dłużnika alimentacyjnego do jednego z biur informacji gospodarczej
- złożyć do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
Wskazana nowelizacja ponadto nałożyła na organ właściwy wierzyciela obowiązek polegający na przekazywaniu informacji o zobowiązaniach dłużnika do biura informacji gospodarczej natomiast organ właściwy dłużnika został zobowiązany do poinformowania dłużnika o przekazaniu do biura informacji gospodarczej informacji o jego zobowiązaniach z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego i zaliczek alimentacyjnych, w przypadku powstania zaległości przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat