Jak wybieramy wójta
REKLAMA
REKLAMA
Bierne i czynne prawo wyborcze
Prawo wybierania wójta w danej gminie, czyli czynne prawo wyborcze ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze gminy oraz obywatel innego, niż Polska kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który stale mieszka na obszarze tej gminy, ukończył 18 rok życia najpóźniej w dniu wyborów i został wpisany do stałego rejestru wyborców.
REKLAMA
Prawo wybieralności, czyli bierne prawo wyborcze ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.
Kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować na wójta w innej gminie.
Kto zgłasza kandydata na wójta
Wybory wójtów zarządza Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia.
Kandydata na wójta może zgłosić partia polityczna, koalicja partii politycznych, stowarzyszenie, organizacja społeczna oraz wyborcy.
Kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00.
Kandydat na stanowisko wójta obowiązany jest złożyć pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności.
W celu zgłoszenia kandydata na wójta komitet wyborczy musi uzyskać odpowiednie poparcie mieszkańców, którego wielkość zależy od liczby mieszkańców w danej gminie.
Gminna Komisja Wyborcza
Do najważniejszych zadań gminnej komisji wyborczej należy zaliczyć:
- sporządzanie listy kandydatów;
- skreślanie z listy kandydatów tego kandydata, który wycofał zgodę na kandydowanie, nie spełnia warunków określonych w ustawie albo zmarł;
- zarządzanie wydrukowania kart do głosowania i zapewnienie ich przekazania obwodowym komisjom wyborczym.
O czym należy pamiętać przy glosowaniu
Możemy oddać głos tylko na jednego kandydata. Głosujemy, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.
Jeżeli znak "X" postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego głosu.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Kto wygrywa wybory
Wybory wygrywa ten kandydat, który zdobył najwięcej głosów w okręgu wyborczym i jednocześnie uzyskał ponad 50% wszystkich ważnie oddanych głosów.
Jeżeli kandydatów jest więcej niż dwóch i żaden nie uzyska w pierwszej turze wyborów wymaganego poparcia ponad 50%, wówczas przeprowadza się drugą turę wyborów.
Druga tura wyborów odbywa się w przeciągu dwóch tygodni od dnia pierwszym głosowaniu . Do drugiej tury wyborów przechodzi dwóch kandydatów, którzy uzyskali w pierwszej turze największą ilość głosów.
Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów, którzy przeszli do drugiej tur wyborów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, w jego miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu.
Za wybranego w ponownym głosowaniu uważa się tego kandydata, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów.
Zobacz również: Jak odwołać wójta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat