REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinna zawierać decyzja administracyjna

Podstawowym dokumentem, w którym organ administracji publicznej załatwia sprawę, jest wydawana przez niego decyzja, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Decyzja administracyjna to pismo, które po uprawomocnieniu określa prawa i obowiązki strony postępowania. Podstawowe zasady redagowania pism prawnych w postępowaniu administracyjnym reguluje ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Jak tworzone są nowe gminy

Terytorium Polski podzielone jest na 2479 gmin, z czego 1576 to gminy wiejskie, 597 to gminy wiejsko – miejskie, 306 to gminy miejskie. Wszelkie zmiany dotyczące ilości jednostek samorządu terytorialnego następują z dniem 1 stycznia.

Zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące

Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. W tym samym czasie można mieć jedno miejsce zameldowania na pobyt czasowy trwający powyżej 3 miesięcy.

Jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty

Od 1 stycznia 2011 r. będą wydawane nowe dowody osobiste. Dokument będzie miał postać karty, w której zostanie umieszczony elektroniczny nośnik danych z miejscem na podpis elektroniczny. Dowód będzie umożliwiał wgląd w rejestry publiczne. W pierwszej kolejności otrzymają go osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku.

REKLAMA

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt czasowy

Co do zasady, cudzoziemcy mający zamiar przebywać na terytorium RP są zobowiązani wykonać obowiązek meldunkowy. Zameldowania na pobyt czasowy może być dokonane na czas nie dłuższy niż określony w wizie, umowie o ruchu bezwizowym lub zezwoleniu na zamieszkanie na czas oznaczony.

Kiedy trzeba zameldować się na pobyt stały

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Miejscem pobytu stałego osoby zatrudnionej na statku żeglugi śródlądowej, zamieszkałej stale na statku, jest miejscowość, w której ma siedzibę przedsiębiorstwo żeglugowe zatrudniające tę osobę.

Zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej

Co do zasady organ gminy prowadzący ewidencję ludności jest obowiązany na podstawie zgłoszenia dokonać zameldowania przez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i miejsca jej pobytu. W sytuacji, gdy zgłoszone dane budzą wątpliwości, o dokonaniu zameldowania organ rozstrzyga w drodze decyzji.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Cudzoziemiec, który chce przebywać na terenie naszego kraju ma obowiązek zameldować się w gminie właściwej ze względu na jego miejsce zamieszkania.

REKLAMA

Jak przebiega wymeldowanie w drodze decyzji administracyjnej

Jeżeli opuszczasz miejsce pobytu stałego lub czasowego na ponad dwa miesiące, masz obowiązek wymeldować się, a następnie zameldować się w miejscu, do którego sięudajesz.

Kiedy rodzina odpowiada za długi podatnika?

Co do zasady każdy odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe osobiście. Odpowiedzialność osób trzecich, małżonka, czy rodziców, wchodzi w grę tylko gdy zaistnieją wyjątkowe okoliczności. Czy na pewno członek rodziny spłaca długi podatnika wyjątkowo?

Przywóz broni i amunicji z zagranicy

Przywóz broni i amunicji do Polski może nastąpić wyłącznie na podstawie zaświadczenia wydawanego przez konsula RP. Przepisy te dotyczą zarówno obywateli polskich jak i cudzoziemców. Szczególna regulacja obowiązuje obywateli państw członkowskich posiadających europejską kartę broni palnej, która uprawnia do przywozu broni bez potrzeby ubiegania się o powyższe zaświadczenie.

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji unijnych na założenie firmy przez rolników w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem dotychczas zarejestrowano już ponad 9 tysięcy złożonych wniosków, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

Jak wygląda procedura przyznawania mieszkań komunalnych w Warszawie

Podpisanie umowy najmu jest finalnym elementem procedury przyznawania mieszkań komunalnych. W zależności od sytuacji mieszkaniowej poszczególnych gmin, na uzyskanie mieszkania można czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Jak zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, któremu prowadzenie działalności gospodarczej nie przynosi zysku, może w pewnych przypadkach ją zawiesić. Instytucja zawieszenia pozwala na okresowe przerwanie działalności, a następnie jej wznowienie bez potrzeby jej zakończenia.

Co to jest Ewidencja Działalności Gospodarczej

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców, dla osób fizycznych właściwym rejestrem jest ewidencja działalności gospodarczej. Ewidencja jest rejestrem jawnym, co oznacza, że każdy zainteresowany może zapoznać się z informacjami w niej zawartymi.

Czy znasz zasady wydawania dowodów osobistych

Dowód osobisty to dokument poświadczający obywatelstwo polskie, stwierdzający tożsamość osoby oraz uprawniający obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Dowód osobisty obowiązana jest posiadać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Zasady wydawania dowodów osobistych reguluje ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Jak wyrobić dowód tymczasowy?

Co do zasady dowód osobisty wydawany jest tylko osobom pełnoletnim. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyrobienia dowodu tymczasowego obywatelom polskim, którzy ukończyli 13 rok życia. Dowód tymczasowy jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Dokument ten umożliwia przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej.

Wysokość podatków i opłat gminnych w 2010

Gmina ustalając corocznie wysokość opłat lokalnych oraz podatków powinna brać pod uwagę ich maksymalną wysokość ustalaną przez Ministra Finansów. Górne granice stawek oparte są o wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych.

Jak wybieramy wójta

Wójt pełni funkcje organu wykonawczego gminy. Wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Kadencja wójta trwa cztery lata, licząc od dnia wyboru i ustaje z dniem upływu tego terminu.

Jak odwołać wójta

Odwołać wójta wybranego w drodze demokratycznych wyborów można na kilka sposobów, ale nie jest to proste. Z inicjatywą odwołania ma prawo wystąpić rada gminy lub mieszkańcy. Odwołanie następuje w formie referendum.

Kto ma szansę na mieszkanie społeczne

Powstanie nowych form budownictwa mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach zaproponowano w projekcie do nowej ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych i społecznych grupach mieszkaniowych.

Jak uzyskać licencję syndyka?

Wykonywanie zawodu syndyka wymaga posiadania licencji. Aby ją uzyskać należy spełnić wymagania określone w ustawie z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka. Od 1 stycznia 2011 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady przeprowadzania egzaminów na syndyków. Wystarczy już 66 % trafnych odpowiedzi, aby zdobyć uprawnienia.

Porządkowanie zniszczeń powodziowych

W Małopolsce nadal trwają prace nad usunięciem skutków powodzi. W trzech powiatach jest już prowadzona akcja odkomarzania. W miejscach gdzie jest to możliwe osuszane są budynki.

Powodzianie otrzymają pomoc

Zwolnienia od podatku akcyzowego

Dnia 11 maja 2010 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Powódź w stolicy - GALERIA

Powódź w stolicy - galeria zdjęć. Pomimo że stan wody w Wiśle powoli opada nadal stanowi duże zagrożenie. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe. Zobacz zdjęcia zalanej Warszawy.

Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Aktualna sytuacja powodziowa - 11 czerwca

Przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego przechodzi obecnie fala kulminacyjna na Wiśle. Na Odrze fala kulminacyjna dotarła do województwa lubuskiego. Służby cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Stan wód na dzień 10 czerwca

Na całym Mazowszu trwa pełna mobilizacja wszystkich służb mundurowych. Pomagają strażacy, wojsko oraz mieszkańcy, który bronią swojego dobytku. Strażacy cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Wielka woda w Warszawie - GALERIA

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Jednak druga fala powodziowa sieje spustoszenie nie tylko w województwie mazowieckim. Z wielką wodą walczy również południowa część Polski.

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

Aktualna sytuacja powodziowa - 7 czerwca

Kolejną dobę trwa walka z żywiołem.  Niestety należy spodziewać się gwałtownych burz, które mają trwać do końca tygodnia i mogą powodować lokalnie podtopienia. Obawę też budzi stan niektórych wałów, które od dłuższego czasu wytrzymują napór wody, ale mogą w końcu zacząć przeciekać.

Aktualna sytuacja powodziowa - 6 czerwca

Południe Polski kolejny dzień zmaga się z wielką wodą. Druga fala powodziowa wyrządza ogromne straty. Mieszkańcy Sandomierza znów bronią huty szkła - jednego z największych pracodawców w regionie.

Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Druga fala powodziowa dotknęła głównie województwa podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Południowa cześć Polski znów została sparaliżowana. Nastąpiły duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Dowód osobisty utracony w powodzi

Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

15 czerwca 2010 r. zostanie uruchomiony specjalny program pomocy dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez tegoroczną powódź. Po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej program nie będzie ograniczał dostępu do pomocy rolnikom, którzy skorzystali z niej w poprzednich latach.

Praktyczne rady dla powodzian

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swojej stronie internetowej umieściło niezbędne wskazówki w sytuacji zagrożenia powodziowego. Nie należy lekceważyć żadnego zagrożenia, ponieważ brudna woda jest siedliskiem zarówno niebezpiecznych bakterii jak i zarazków, które realnie zagrażają zdrowiu.

Pomoc finansowa dla powodzian

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało zasady udzielania pomocy osobom poszkodowanym w powodzi. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są przez samorządy. Następnie gminy kierują zgłoszone potrzeby do wojewodów, a wojewodowie przesyłają bezpośrednio informacje do MSWiA. Środki przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazywane są wojewodom, którzy przekazują je do samorządów a stamtąd trafiają do rąk osób poszkodowanych przez powódź.

Powódź pustoszy Małopolskę

Sytuacja powodziowa z godziny na godzinę pogarsza się. W Nowym Sączu woda zerwała most kolejowy nad rzeką Poprad pomiędzy Nowym a Starym Sączem. Połączenia kolejowe między Nowym Sączem a Krynicą zostały wstrzymane do odwołania.

Stan wód na dzień 4 czerwca

Niestety żywioł nie daje za wygraną. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie w wielu miejscach ogłoszono pogotowie powodziowe. Prognozy meteorologiczne nie są korzystne, dlatego należy się spodziewać dalszego pogorszenia warunków.

Infolinia dla powodzian

Osoby poszkodowane w powodzi mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje o przysługującej im pomocy pod specjalnymi numerami telefonów, które uruchomiły województwa.  

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

Są środki na odbudowę zniszczonych budynków

W budżecie centralnym zostały zabezpieczone środki na odbudowę zniszczonych w powodzi domów. Wsparcie finansowe będzie w wysokości do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych

Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

Pomimo iż obniża się poziom wód w całym kraju, to przewidywane odpady deszczu przez synoptyków wciąż spędzają sen z powiek mieszkańców różnych regionów Polski.

Wyższe koszty postępowania przed krajową izbą odwoławczą

Z dniem 17 marca 2010 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania, na mocy którego koszty postępowania odwoławczego, w sytuacji uwzględnienia odwołania wzrosną w stosunku do Zamawiającego.

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

REKLAMA