REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wprowadzenie do systemu środków dowodowych przesłuchania strony w Kodeksie postępowania administracyjnego jest kwestią kontrowersyjną. Powstają wątpliwości wynikające stąd, że strona będąc bezpośrednio zainteresowana sprawą, jest mało wiarygodnym środkiem dowodowym.
Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?
Pozew do sadu o zbyt wysoki czynsz jest jednym z uprawnień przysługujących lokatorom. W jakich sytuacjach można wnieść do sądu pismo?
Nabycie własności rzeczy może nastąpić na różne sposoby. Nieruchomość można na przykład kupić, dostać w prezencie w ramach darowizny, odziedziczyć w spadku po zmarłym. Jeszcze innym sposobem jest nabycie w drodze zasiedzenia.
REKLAMA
Wybory samorządowe w bieżącym 2024 roku odbędą się 7 kwietnia w godzinach godz. 7.00–21.00. Natomiast 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, którzy nie osiągnęli większości głosów w pierwszej turze. Już weszło w życie rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów, które zawiera kalendarz wyborczy.
Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniejsza. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia.
Jak zwolnić się w gminie z obowiązku odśnieżania śniegu na publicznym chodniku przed swoją posesją? Kto wtedy odśnieża chodnik, a kto płaci? Co z grzywną 1500 złotych? A jak przechodzień złamie nogę - kto płaci odszkodowanie?
Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie Twój), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości).
REKLAMA
Dofinansowanie przysługuje na dzieci w szkołach podstawowych i uczniowie korzystają z niego w postaci darmowych podręczników. Nie mają go uczniowie szkół średnich. Dlaczego?
Czego można dowiedzieć się z numeru PESEL? Czy można go zmienić? Co z zastrzeżeniem numeru? Wyjaśniamy.
Upadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka” jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?
Nowe dowody osobiste. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie dowodów osobistych. Zmieni się ich wzór, pojawią się nowe możliwości ubiegania się o niego, a także zmiany dotyczące unieważnienia dokumentu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, iż „nie może zostać zaakceptowana praktyka, gdy organ nie robi nic przez długi okres czasu i dopiero po wielu latach występuje do sądu cywilnego, a następnie obciąża kosztami właściciela za cały okres przechowywania pojazdu”.
Opłacanie podatku od nieruchomości zdaniem wielu ekspertów może być argumentem w sprawie o zasiedzenie. W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości.
Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom.
Czy podjęcie przez posiadacza samoistnego negocjacji z właścicielem nieruchomości w przedmiocie nabycia tejże nieruchomości ma wpływa na możliwość zasiedzenia nieruchomości w późniejszym czasie?
Istotą mandatu sprawowanego przez radnego jest kontakt z lokalną społecznością. Mieszkańcy zwracają się do radnych z różnymi sprawami, często bardzo osobistymi. Chociaż korespondencja ta odbywa się za pośrednictwem urzędu, nie jest to typowa korespondencja urzędowa. Jak zatem zorganizować obieg korespondencji, aby ta kierowana bezpośrednio do radnych zachowała poufny charakter?
31 sierpnia 2023 wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zwalnia ona z obowiązku zapłaty PCC kupujących pierwszy lokal mieszkalny i pierwszy jednorodzinny dom mieszkalny. Nowe rozwiązanie dotyczy jednak tylko lokali i domów na rynku wtórnym. Jakie koszty poniesie nabywca w takim przypadku z tytułu innych opłat?
Osoby planujące dalsze podróże zagraniczne muszą w pierwszej kolejności zadbać o paszport. Niestety procedura jest dłuższa niż uzyskanie prostego dokumentu w urzędzie.
Dowód osobisty to obowiązkowy dokument każdego pełnoletniego obywatela mieszkającego w Polsce. Ile ważny jest dowód osobisty? Kiedy trzeba go wymienić? Jak to zrobić? Ile trzeba czekać?
Urzędnik ma mieć możliwość zawiadomienia stron o umorzeniu postępowania z mocy prawa pismem, bez konieczności wydawania decyzji. To kolejny projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Propozycja ta jednak wydaje się sprzeczna z linią orzeczniczą sądów i konstytucyjnym prawem do sądu.
Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Co to oznacza w praktyce? Czy aplikacja nadal będzie dobrowolna? Co z wyjazdem za granicę?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie wynosiło 300 zł miesięcznie. O wsparcie można zawnioskować w KRUS od 1 lipca 2023 r.
Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa i czy zawsze jest on konieczny? Jakie zmiany weszły w życie w 2023 r.? Co z okresem lęgowym ptaków?
Czym jest e-dowód i do czego służy? Gdzie trzeba złożyć wniosek o dokument? Co umożliwi aplikacja mObywatel? Oto najważniejsze informacje.
Błąd pomiaru fotoradaru lub innego urządzenia do pomiaru prędkość powinien być uwzględniany w przypadku karania kierowców za niewielkie przekroczenia prędkości – uważa rzecznik praw obywatelskim Marcin Wiącek i postuluje odpowiednie zmiany przepisów w tym zakresie.
Nowa definicja skrzyżowania budzi wątpliwości nie tylko kierowców, ale także i policji. Coś, co wcześniej nie było skrzyżowaniem, zostało za nie uznane przez prawo, np. połączenia międzyjezdniowe. Konsekwencją wątpliwości mogą być mandaty i punkty karne dla kierowców. W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ministerstwie infrastruktury. Resort przekazał odpowiedź na to wystąpienie.
Karta Dużej Rodziny to przywilej, z którego mogą skorzystać rodziny wielodzietne. Jej posiadanie daje dostęp do szeregu zniżek i benefitów. Komu przysługuje i jak ją uzyskać?
REKLAMA