Zadatek
Zobacz serwis: Konsument i umowy
Postać zadatku
Zadatkiem może być określona suma wyrażona w pieniądzu jak również rzecz ruchoma. Wysokość zadatku nie powinna przekraczać wartości przyszłego zobowiązania.
Najczęstsze zastosowanie
Zadatek jest zazwyczaj stosowany w umowach przedwstępnych (sprzedaży nieruchomości, samochodu itp.). Stanowi to formę zabezpieczenia dla obydwu stron umowy na wypadek zerwania umowy w ostatniej chwili przez drugą stronę.
Zadatek a zaliczka
Zadatek, w odróżnieniu od zaliczki, powoduje, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona wzbogaca się o wysokość zadatku. W przypadku zaliczki dokonuje się po prostu jej zwrotu, bez dodatkowych konsekwencji. W umowie należy jasno sprecyzować, że chodzi o zadatek, w przeciwnym razie uznaje się, iż jest to zaliczka.
Przykład
Kupujący samochód zawiera umowę przedwstępną, płaci sprzedającemu zadatek w wysokości 15%. Zgodnie z przepisami mamy kilka możliwości: a) jeżeli kupujący wycofa się z zakupu, to sprzedający może zatrzymać zadatek, b) jeżeli sprzedający wycofa się ze sprzedaży, to kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, c) jeżeli umowa właściwa zostanie zawarta, zadatek jest zaliczony jako część zapłaty i kupujący dopłaca brakujące 85% lub d) jeżeli właściwa umowa nie zostanie zawarta z winy obu stron lub z przyczyn niezależnych, to zadatek ulega zwrotowi.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta