Zasiedzenie
Zobacz serwis: Notariusz
Przedmiot zasiedzenia
Przedmiotem zasiedzenia może być: własność ruchomości, własność nieruchomości (gruntowej, budynkowej, lokalowej), służebność gruntowa (ale tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia, okres posiadania musi być taki jak w przypadku nieruchomości), służebność przesyłu, udział we współwłasności.
Przesłanki zasiedzenia nieruchomości
Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Przesłanki zasiedzenia ruchomości
Do nabycia własności rzeczy ruchomej przez zasiedzenie muszą być spełnione trzy przesłanki: a) posiadanie samoistne, b) posiadanie rzeczy nieprzerwanie od 3 lat, c) dobra wiara posiadacza przez cały trzyletni okres.
Ochrona małoletniego
Jeżeli właściciel nieruchomości (przeciwko któremu biegnie zasiedzenie) jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.
Doliczenie czasu poprzednika
Obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika, jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania. W sytuacji, gdy poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej 30 lat.
Postępowanie
Sprawy o zasiedzenie rozpoznawane są w postępowaniu nieprocesowym.
Opłaty
Opłatę stałą w kwocie 2000 zł pobiera się od wniosku o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, natomiast w kwocie 200 zł od wniosku o stwierdzenie nabycia służebności gruntowej przez zasiedzenie.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Podstawa prawna:
Kodeks Cywilny, Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 28.07.2005 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594 ze zm.)