Zastaw
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Strony
Stronami są zastawnik (wierzyciel, którego wierzytelność została zabezpieczona) oraz zastawca (dłużnik, na którego rzecz zastaw został ustanowiony).
Przedmiot zastawu
Zastaw może zostać ustanowiony jedynie na rzeczach ruchomych oraz na prawach zbywalnych.
Sposób ustanowienia zastawu
Zastaw może być ustanowiony na podstawie umowy (między właścicielem a wierzycielem, konieczne jest wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły; w przypadku ustanowienia zastawu na prawie stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu tego prawa – jednakże umowa o ustanowienie zastawu powinna być zawarta na piśmie z datą pewną, chociażby umowa o przeniesienie prawa nie wymagała takiej formy. Zastaw może być również ustanowiony na mocy ustawy (powstaje na mocy przepisów szczególnych, z mocy samego prawa, np. ustawowe prawo zastawu na rzeczach stanowiących przedmiot komisu dla zabezpieczenia roszczeń o prowizję oraz roszczeń o zwrot wydatków i zaliczek udzielonych komitentowi).
Wygaśnięcie zastawu
Zastaw wygasa z chwilą wygaśnięcia wierzytelności. Zastaw wygasa również w sytuacji, gdy przeniesiono wierzytelność z wyłączeniem zastawu. Zastaw wygasa, jeżeli zastawnik zwróci rzecz zastawcy.
Zastaw rejestrowy
Zastaw rejestrowy daje możliwość pozostawania przedmiotu zastawu u zastawcy oraz wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia zastawu do rejestru prowadzonego przez sądy rejonowe.
Zastaw skarbowy
Zastaw skarbowy służy zabezpieczeniu zaległości podatkowych na rzecz Skarbu Państwa.
Zobacz serwis: Notariusz
Podstawa prawna: Kodeks cywilny