Wakacje kredytowe
Ustawowe wakacje kredytowe
To wprowadzone przez rząd prawo do zawieszania spłaty rat kredytu hipotecznego i konsumenckiego w ramach tarczy antykryzyzowej 4.0. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19
Ustawowe wakacje kredytowe dają możliwość czasowego i bezpłatnego zawieszenia wykonywania umowy kredytowej, tj. spłat kredytu mieszkaniowego, bądź konsumenckiego w określonych przypadkach. Jeśli je spełniasz możesz do trzech miesięcy zawiesić spłatę kredytu, zaś bank nie naliczy za to dodatkowych odsetek ani innych kosztów.
Warunki skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych
Z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które po 13 marca 2020 r. straciły pracę lub inne główne źródła dochodu.
Ważne! Jeśli złożyłeś wniosek o „ustawowe wakacje kredytowe” i spełniasz wymogi ich udzielenia bank nie może Ci odmówić. Nie może też zmieniać twojego wniosku – proponując płatne, komercyjne wakacje kredytowe. Pamiętaj też, że bank nie może wymagać od ciebie dodatkowych oświadczeń ani dokumentów, pod rygorem braku akceptacji wniosku o „ustawowe wakacje kredytowe”.
W przypadku gdy kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko względem jednego zobowiązania
Procedura wnioskowania o „ustawowe wakacje kredytowe”
1. Złóż wniosek o „ustawowe wakacje kredytowe” do instytucji finansowej możesz pobrać wniosek o ustawowe wakacje kredytowe.
2. Zawieszenie wykonania umowy następuje od chwili otrzymania wniosku.
3. W ciągu 14 dni bank potwierdzi, że otrzymał wniosek i zawiesił wykonanie umowy.
4. Jeśli miałeś ubezpieczenie związane z kredytem, bank poinformuje cię o wysokości składki, którą będziesz opłacał.
5. Okres kredytowania i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu zostaną przedłużone o czas zawieszenia.
„Bankowe” wakacje kredytowe
"Bankowe" wakacje kredytowe to opcja komercyjna i oferowana przez każdy bank indywidualnie i opcjonalnie. Zwykle zasady z ewentualnego skorzystania z nich są określone w podpisanej umowie kredytowej.
Aby skorzystać z odroczonego terminu spłaty zobowiązania finansowego (raty, kapitału lub odsetek), kredytobiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku w banku i spełnienia określonych przez banki wymagań.