Warunkowe zawieszenie wykonania kary
Zobacz serwis: Prawo karne
Zastosowanie
Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Warunki
Przy zawieszeniu wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.
Okres próby
Okres próby w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności wynosi od 2 do 5 lat, natomiast w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania grzywny lub kary ograniczenia wolności – od roku do 3 lat, a w odniesieniu do sprawcy młodocianego lub multirecydywisty – od 3 do 5 lat.
Obowiązki
Zawieszając wykonanie kary sąd może nałożyć na skazanego następujące obowiązki (m.in.):
1) informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
2) przeproszenia pokrzywdzonego,
3) wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
4) wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,
5) powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających, 6) poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu, albo oddziaływaniom terapeutycznym.
Obowiązkowy dozór
Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego, multirecydywisty oraz wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.
Wykonanie kary
Wykonanie kary następuje, jeżeli:
a) skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności,
b) skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny.
Zobacz: Wymierzanie kar
Podstawa prawna: Kodeks karny