Weksel in blanco
Zobacz serwis: Konsument i umowy
Deklaracja wekslowa
Zobowiązanie z weksla in blanco wiąże się z dodatkową umową między wystawcą weksla a remitentem. Powyższe zobowiązanie określamy mianem porozumienia lub deklaracji wekslowej, gdzie strony uzgadniają w jaki sposób weksel in blanco powinien być uzupełniony o brakujące elementy w momencie emisji weksla (musi to być dokładne i stanowcze określenie).
Ryzyko wystawcy i każdoczesnego posiadacza weksla
Wystawca weksla in blanco i każdoczesny jego posiadacz ponoszą ryzyko, że remitent uzupełni ten weksel niezgodnie z zawartą umową i puści go w obieg. Aby chronić dobrą wiarę osoby trzeciej, która posiada wypełniony w ten sposób weksel, ustawa stanowi, że dłużnik wekslowy nie może zasłaniać się zarzutem, iż weksel wypełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, chyba że posiadacz weksla nabył go w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa.
Przesłanki uznania weksla za weksel in blanco
Do uznania dokumentu za weksel in blanco konieczne jest spełnienie dwóch warunków: 1) na dokumencie tym musi być umieszczony podpis któregokolwiek z dłużników wekslowych (wystawcy, akceptanta, poręczyciela), złożony w zamiarze zobowiązania się z weksla; 2) niezupełność treści weksla musi być zamierzona.
Zobacz: Weksle
Podstawa prawna: Ustawa z 28.4.1936 r. – Prawo wekslowe (Dz.U. Nr 37, poz. 282 ze zm.)