Wynagrodzenie za pracę
Zobacz serwis: Zarobki
Składniki wynagrodzenia
Wynagrodzenie przysługuje zawsze pracownikowi za pracę uprzednio wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jedynie w sytuacji, gdy wynika to z odpowiednich przepisów. Wynagrodzenie zasadnicze może być określone stalą stawką miesięczną lub stawką godzinową. Wysokość wynagrodzenia podana w stawce miesięcznej wynosi tyle samo w każdym miesiącu, niezależnie od dni roboczych w występujących danym miesiącu. W przypadku wynagrodzenia pracownika stawką godzinową zarobek miesięczny jest zmienny.
Obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia za pracę jest:
1) dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (100% – za pracę w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; 50% – za pracę w godzinach nadliczbowych w innym dniu niż wyżej wymieniony;
2) dodatek za pracę w porze nocnej (za każdą godzinę – w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego według odrębnych przepisów);
3) dodatek wyrównawczy (dla pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią oraz dla pracownika u którego zostały stwierdzone objawy choroby zawodowej, a także dla pracownika, który nie może wykonywać dotychczasowej pracy z powodu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy). Do fakultatywnych składników wynagrodzenia należą: premie, dodatki funkcyjne, dodatki stażowe, dodatki zmianowe, dodatki za pracę w szkodliwych warunkach, dodatki za szczególne umiejętności.
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
a) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
b) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
c) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
d) kary pieniężne (dotyczy kar porządkowych za naruszenie zasad bezpieczeństwa i obowiązków pracowniczych).
Zobacz: Zarobki w Polsce
Podstawa prawna: Kodeks pracy