REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture capital

main image
Mianem venture capital określamy typ funduszu, który inwestuje swoje środki w małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa dysponujące innowacyjnym produktem, innowacyjną metodą lub usługą – niezweryfikowanymi przez rynek, a co za tym idzie nie przysparzającymi ryzyka niepowodzenia. Często venture capital tłumaczy się jako kapitał ryzyka.

Zobacz serwis: Finanse

Cechy funduszu typu venture capital

Do głównych cech venture capital należą: a) współudział w zarządzaniu przedsiębiorstwem, w które zainwestowano środki finansowe, b) transfer tzw. know-how w dziedzinie zarządzania, c) aktywne uczestnictwo w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ponadto venture capital wnosi kapitał na określony okres – lecz jest on dosyć długi (z reguły trwa kilka lat). W początkowej fazie fundusz rezygnuje z uzyskiwania bieżącego zysku, żeby potem osiągnąć znaczące dochody, które w pewien sposób mają zrekompensować utracone w początkowej fazie zyski.

Formy prawne funduszu

Co do zasady fundusze typu venture capital działają w formie spółki komandytowej. Utworzona spółka komandytowa może mieć również postać spółki, w której komplementariuszem będzie spółka z o.o. Poza tym fundusze typu venture capital działają także w formie spółki akcyjnej, z o.o. czy komandytowo-akcyjnej.

Źródło

A. Kidyba, Prawo handlowe, Warszawa 2008

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA