Usługi wsparcia krótkoterminowego
Usługi wsparcia krótkoterminowego w domach pomocy społecznej to rozwiązanie, które ma wspierać rodziny i opiekunów osób zależnych. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z takiej pomocy?
Czym są usługi pobytu krótkoterminowego?
Usługi wsparcia krótkoterminowego w domach pomocy społecznej zostały wprowadzone do ustawy o pomocy społecznej na mocy nowelizacji, która wejdzie w życie 1 listopada 2023 r.
Tego typu usługi będą mogły świadczyć domy pomocy społecznej dla:
- osób w podeszłym wieku;
- osób przewlekle somatycznie chorych;
- osób przewlekle psychicznie chorych;
- dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
- osób niepełnosprawnych fizycznie.
Usługi wsparcia krótkoterminowego mogą być świadczone w formie pobytu całodobowego lub w formie dziennej osobom pełnoletnim wymagającym wsparcia z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niebędącym mieszkańcami domu pomocy społecznej.
Komu przyznaje się pomoc?
Przyznaje się je osobie, która ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymaga doraźnej pomocy w formie pobytu całodobowego lub w formie dziennej, ze względu na czasowe ograniczenie możliwości zapewnienia właściwego wsparcia w miejscu zamieszkania przez osoby na co dzień sprawujące opiekę nad tą osobą.
Rodzaj i zakres usług wsparcia krótkoterminowego są uzależnione od sytuacji osoby wymagającej wsparcia oraz jej indywidualnych potrzeb.
Wnioski o usługi wsparcia krótkoterminowego będą przyjmowały ośrodki pomocy społecznej (lub centra usług wspólnych).
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1693).