Urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński – potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z której matka dziecka może zrezygnować, i która może być wykorzystana przez ojca wychowującego dziecko.
Urlop tacierzyński może zostać wykorzystany przez pracownika – ojca wychowującego dziecko, jeśli pracownica zrezygnowała z pozostałej części urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci, jakie pracownica urodziła przy jednym porodzie i wynosi w przypadku urodzenia:
- jednego dziecka – 20 tygodni;
- dwojga dzieci – 31 tygodni;
- trojga dzieci – 33 tygodnie;
- czworga dzieci – 35 tygodni;
- pięciorga i więcej dzieci – 37 tygodni.
Kiedy pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
- pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;
- przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
Jeżeli jednak pracownica legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ma prawo zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego już po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni tego urlopu.
Czy urlop tacierzyński należy się także, gdy matka nie jest pracownicą?
Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Ojciec będący pracownikiem może zatem wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, jeśli matka dziecka nie jest pracownicą, ale jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu (np. wykonuje działalność gospodarczą).
Czy urlop tacierzyński może wykorzystać tylko ojciec?
Część urlopu macierzyńskiego, z której zrezygnowała matka może co do zasady wykorzystać ojciec wychowujący dziecko.
Jeśli jednak matka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać także inny niż ojciec członek najbliższej rodziny matki.