Umowa o kredyt konsumencki
Zobacz też: Prawa konsumenta
Pojęcie konsumenta
Konsumentem jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością gospodarczą.
Forma
Umowa o kredyt konsumencki powinna być zawarta na piśmie, chyba że odrębne przepisy przewidują inną szczególną formę. Kredytodawca jest obowiązany niezwłocznie doręczyć konsumentowi egzemplarz umowy.
Maksymalna kwota kosztów kredytu
Łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki, z wyłączeniem udokumentowanych lub wynikających z innych przepisów prawa kosztów, związanych z ustanowieniem, zmianą lub wygaśnięciem zabezpieczeń i ubezpieczeń (w tym kosztów ubezpieczenia spłaty kredytu), nie może przekroczyć 5% kwoty udzielonego kredytu konsumenckiego.
Termin spłaty kredytu
Konsument jest uprawniony do spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie (wówczas konsument jest obowiązany poinformować kredytodawcę o zamiarze wcześniejszej spłaty kredytu najpóźniej w terminie 3 dni przed jej dokonaniem). Termin dokonania spłaty powinien odpowiadać terminom wnoszenia rat określonym w umowie.
Spłata kredytu przed terminem
Jeżeli konsument spłaca kredyt przed terminem, wówczas w przypadku:
- kredytu oprocentowanego – nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za okres po spłacie kredytu,
- kredytu nieoprocentowanego – konsument ma prawo do zmniejszenia zapłaconych kredytodawcy prowizji i opłat proporcjonalnie do okresu, o który skrócono czas korzystania z kredytu.
Podstawa prawna
Ustawa o kredycie konsumenckim z 20.07.2001 r.
Zobacz serwis: Kredyty