Umowa kontraktacji
Zobacz serwis: Umowy
Świadczenia dodatkowe
Świadczeniami dodatkowymi mogą być w szczególności: zapewnienie producentowi możliwości nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej, pomoc agrotechniczna i zootechniczna, premie pieniężne, premie rzeczowe. Jest to katalog otwarty.
Forma umowy
Umowa powinna być zawarta na piśmie dla celów dowodowych.
Obowiązki producenta rolnego
Producent rolny ma obowiązek wytworzyć i dostarczyć oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, umożliwić kontraktującemu nadzór i kontrolę nad wykonywaniem umowy oraz zgłosić w ustalonym terminie niemożność dostarczenia przedmiotu kontraktacji wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, o ile taki obowiązek wynika z umowy.
Obowiązki kontraktującego
Do obowiązków kontraktującego należy odebranie produktów w umówionym terminie, zapłacenie umówionej ceny, spełnienie świadczeń dodatkowych przewidzianych przez umowę lub przepis szczególny, a także przyjęcie świadczenia częściowego, chyba, że przedmiot kontraktacji nie jest podzielny lub inaczej zastrzeżono w umowie.
Zwrot pobranych zaliczek i kredytów bankowych
Jeżeli producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji (z powodu okoliczności niezawinionych), jest zobowiązany zwrócić pobrane zaliczki i kredyty bankowe. Nie ma obowiązku zwrotu tego, co dostał w formie świadczeń dodatkowych. W umowie można przewidzieć warunki korzystniejsze dla producenta.
Rękojmia
Do umowy kontraktacji stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Wyjątek stanowi prawo odstąpienia przysługujące kontraktującemu, gdy wady są istotne.
Przedawnienie roszczeń
Roszczenia z tytułu umowy kontraktacji przedawniają się z upływem 2 lat.
Zobacz: Umowy dot. pracy i usług
Podstawa prawna: Kodeks cywilny