Umowa najmu
Umowa najmu - forma umowy
Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na okres dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie.
Obowiązki wynajmującego
Do obowiązków wynajmującego należy:
a) wydanie rzeczy najemcy (w stanie przydatnym do użytku),
b) utrzymanie rzeczy w stanie przydatnym do użytku przez cały okres trwania najmu (z tym że drobne nakłady obciążają najemcę),
c) obowiązek zapewnienia najemcy spokojnego używania rzeczy.
Obowiązki najemcy
Najemca ma obowiązek:
a) zapłaty czynszu (zazwyczaj ma charakter okresowy),
b) używania rzeczy w sposób określony w umowie (a w braku takich postanowień w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy).
Rękojmia
Gdy rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Natomiast, jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Ustawowe prawo zastawu
Celem zabezpieczenia czynszu i świadczeń dodatkowych (gdy najemca zalega nie dłużej niż rok), wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych wniesionych do przedmiotu najmu.
Termin płatności czynszu
Czynsz należy uiszczać w terminie umówionym. Jeżeli umowa nie określa tego terminu czynsz powinien być płacony z góry (gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony – miesięcznie, do 10. dnia miesiąca).
Zakończenie najmu
Gdy umowa była zawarta na czas oznaczony, zakończenie najmu następuje z upływem terminu końcowego(też przez wypowiedzenie, gdy umowa tak przewidywała). Natomiast jeżeli umowa była zawarta na czas nieoznaczony – najem ustaje wskutek wypowiedzenia przez każdą ze stron z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku ustawowych (gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – najpóźniej na 3 miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na 3 dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód).
Zobacz: Najem
Zobacz serwis: Umowy
Podstawa prawna: Kodeks cywilny